Koule na letních festivalech aneb Proč jsme vybrali, jak jsme vybrali

Hana-Slivova

Praha, Ostrava, Hradec Králové, Třinec, Žamberk, Plasy, Kadaň, Sušice, Litoměřice, Rožmberk nebo Vizovice... Nejezdím z dlouhé chvíle prstem po mapě, jen namátkou jmenuji města, kde všude letos v létě uslyšíte hudbu v podání více či méně profláklých kapel. Máte třeba rádi Divokýho Billa? Nic vám nebrání v tom, abyste ho o prázdninách viděli hrát minimálně patnáckrát. Kdo ale o tuhle kapelu zase tolik nestojí a rád by si vybral festival s netradičním obsazením (nebo alespoň akci v hezkém kraji), ten ať se začte do našeho speciálu o letních festivalech.

Hana Slívová, šéfredaktorka Koule.cz

Co Čech, to muzikant, co město, to hudební festival.
Zatímco o pravdivosti prvního rčení bychom mohli pochybovat, o druhém už zřejmě ne.
Hudebních festivalů stále přibývá a nic na tom nemění ani ekonomická krize ( nováčkem je letos například kroměřížský Picnick s Petrem Bende, Terezou Kerndlovou nebo Monkey Business). Otázkou alesamozřejmě zůstává, kolik lidí na jednotlivé festivaly – nové i ty známé – přijede.
Vyhraje lokální patriotismus, nižší cena vstupenek a zvyk jezdit na festival, na kterém se návštěvník cítí jako doma?
Nebo se budeme letos řídit pravidlem "jeden velký a kvalitně obsazený festival za devět stovek a dost?"
Nezatočí s návštěvností počasí, jako se to stalo v minulosti například břeclavským Creamfields?
Nebude se opakovat loňské fiasko vypečeného festivalu Happy Days v Hradci Králové, kam místo plánovaných několika desítek tisíc lidí dorazila zhruba tisícovka a akce musela po dvou dnech z plánovaných jedenácti skončit?

Některým festivalům zablikala v centrálních mozcích kontrolka pozor dávno před termínem startu.
Například jedna z nejlépe obsazených akcí letošního léta, Planet Festival, už teď vsadila na jistotu, zrušila"konkurenční" pódia a kapely fanouškům naservíruje pěkně za sebou, na jednom stagi.
Milovický Votvírák láká fanoušky na vstup zdarma – a zatím se mu to vyplatilo. Loni jich za tři dny přišlopřes sto tisíc. Největší podívanou pak slibují organizátoři Rock for People v Hradci Králové. Za Placebo a spol. dal tenhle festival nejvíce peněz ze všech. Jinými slovy: Rock for People je akce s největším rozpočtem v České republice. Pořadatelé tedy doufají, že užít si ho přijede pořádná návštěva.

Dvacítka podle Koule
A jaké festivaly si letos bude nejvíce užívat Koule.cz? Ze široké letní nabídky jsme pro vás vybrali dvacet festivalů, které si podle nás zaslouží pozornost. Důvody? Dobrý line-up (Planet festival, Rock for People nebo slovenská Pohoda), žánrová pestrost (Colours of Ostrava, Votvírák), top obsazení v rámci stylu (Hip Hop Kemp, Hip Hop Jam, Mighty Sounds nebo Street Dance Kemp), filmová kvalita (Karlovy Vary, Uherské Hradiště) a hezká lokalita (Třeboň, Okoř, Sázava, Rožmberk).

Z každého festivalu z naší dvacítky (celý seznam včetně vizitek si přečtěte na jiném místě našeho speciálu) přineseme celkový report, fotky a videa, ohodnotíme kvalitu stanového městečka, zázemí, toitoiek nebo piva. Když bude třeba, vytmavíme to i počasí.
Jako bonbónek plánujeme i on-line reporty. Takové, jaké znáte třeba z internetových fotbalových nebo hokejových přenosů. Nedostali jste se na festival a chcete vědět, kdo zrovna hraje, kolik se pod pódiem mačká lidí a jestli tam leje jako z konve?
Buďte on-line s Koulí!

Doufáme, že vás to s námi bude bavit.
A přejeme hezké léto.

Témata: