Kryštof napumpoval své hity do deseti tisícovek fandů

Hana-Slivova

Včerejší první koncert minisérie Kryštof tour 2010 v pražské Tesla areně potvrdil známý fakt: jakkoliv můžeme při poslechu desek Kryštofa kroutit hlavou nad Krajčovými metaforami a textovou ekvilibristikou, dobré melodie, skvělou interpretaci a výmluvný hlas mu nikdo nevezme. Když máte jako kapela takových melodií dvacet a k tomu tisícovky fanoušků, není na živém koncertě vlastně co řešit.


Kryštof
včera v holešovické areně, kde kapelu čekalo deset tisíc lidí, vsadil na jednoduchou scénu s rampou ve tvaru U, po které se během písniček vesele promenovala jak dechová sekce, tak samotný Richard Krajčo. Velmi slušný zvuk, efektní, ale nikterak megalomanská světla plus v dobrém slova smyslu obyčejná zadní projekce se starými fotkami kapely či ostravskou továrnou dodala koncertu jakousi domovskou atmosféru. Tu si užívali hlavně fandové v prvních řadách, kteří mávali čtvrtkami se jmény písniček a kapely a při Ostravske baladě se vytasili s transparentem FC Baník.

Tady máte svůj hit
Koncert čtyřicetiminutovým setem otevřel písničkář Xindl X s doprovodnou kapelou. Jeho příběhy o lásce i depce vzalo poměrně pozorné publikum dobře, i když nálepky „ten, který zpívá Anděla", se třicátník Ondřej Ládek asi jen Zlatá deska za Jeviště. tak nezbaví; skladba o Andělovi, co tě dostal na povel, ale má-li tě vzít do nebe, chce z toho něco pro sebe, měla u diváků jako vždy největší ohlas.

Kryštof se za zvuků titulní skladby z nové desky Jeviště objevil na pódiu chvilku po deváté. Písničky z nového alba (Malý princ, Digihrách nebo Stístěná) prokládal hity, vždyť co by to bylo za koncert, kdyby nezazněla Lolita, Ženy (předělané do ska verze), Tak nějak málo tančím, Cosmoshop, Atentát nebo Zrcadlení? Publikum lačně čekalo na každou novou předhozenou kost, zpívalo s Krajčem i novinky CyRáno nebo přídavkovou Bůhvíkam, fotilo si dechovou sekci, která se při Lampiónu rozestavila podél areny do ochozů a troubila jako pohádkoví trubadúři, a radostně si zatancovalo na novou hitovku Du Du Duu, již doprovázely záblesky barevných laserů.

Desku Jeviště si koupila už více než 7500 lidí a z internetu si ji legálně stáhly dvě tisícovky. V podstatě velmi výstižně to řekl zástupce vydavatelské firmy EMI Vladimír Kočandrle, který kapele v průběhu show předával zlatou desku: „Kryštof je naše nejvzornější kapela. Každé její album bylo zatím platinové a něčeho takového se určitě dočkáme i v případě Jeviště. Vždyť každá písnička, kterou Kryštof napíše, je hit."

Ano, Kryštof určitě je jedna z nevzornějších kapela, vždyť i s pátou řadovkou dodala svým věrným několik hitovek pro všechny příležitosti. A přestože včerejší koncert neprozradil o Kryštofech vůbec nic nového, překvapivého nebo extra emotivního, nelze mu v podstatě nic moc vytknout. Fanoušci, kteří si přišli do Tesla areny pro hitovou infuzi a trošku toho hromadného pobrukování, odcházeli spokojení. Kryštof nic nezkazil a může začít uzavírat sázky, jestli těch deset tisíc vstupenek prodá i před dalším turné.

Kryštof tour 2010
Kryštof + Xindl X

Praha, 19. února 2010, Tesla arena