Kryštof vypráví v kině, jak se stal slavným

Hana-Slivova

Netradiční kombinaci hudební, obrazové a textové koláže nabízí fanouškům kapela Kryštof. Ve více než dvouhodinovém dokumentu, proloženém šestnácti živými písničkami, odvypráví všechno důležité, co se mezi jejími členy i směrem k publiku událo. Projekt, se kterým Kryštof procestuje česká kina, se týká i osobních trablů frontmana Richarda Krajča.

Temný kinosál, jen z plátna září havířovská restaurace M-Bar. "Když jsme sem šli jednou po zkoušce na pivo, slyšeli jsme tu poprvé z rádia naši Lolitu," vypráví zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo na kameru.
Střih, světla, Kryštof navazuje živou a akustickou verzí Lolity, jen pár metrů od první řady fanoušků.

Ukázka z turné Kryštoff/On

Vítejte na turné Kryštoff/On, netradiční kombinaci živého hraní a promítání dokumentu o historii kapely. Ze snímku, na němž s kapelou pracoval scenárista a novinář Marek Dvořáček, se fanoušci o kapele dozví řadu "zákulisních" informací a poznají, jak o sobě členové kapely přemýšlejí.

Kryštof hraje v pražském CinestaruUvidí je na zkouškách v prastaré havířovské zkušebně, vyložené vajíčkovými platy, i ve vyprodané Tesla areně.

Vyslechnou si Krajčovy hádky se sbormistrem sboru Alfa Gospel Praises, s nímž kapela před třemi lety nacvičovala na koncert v Opeře, i vzpomínky na dobu, kdy se rozcházel s první ženou, modelkou a zpěvačkou Ivou Frühlingovou.

Velký prostor dostali i ostatní členové kapely. V dokumentu mluví o tom, co by dělali, kdyby svůj život nespojili s muzikou, nebo popisují, jak zvládali hektické období na začátku nultých let, kdy Kryštof během dvou let odehrál 360 koncertů.

Řeč přijde i na "skandál" z roku 2001. Tehdy Kryštof protestoval proti TV Nova a Richard Krajčo si během písničky Lolita, již Kryštof hrál v rámci předávání Českého slavíka, přelepil pusu páskou, aby diváci viděli, že se jede na playback a nikoliv naživo, jak televize předem inzerovala. Nova však do přenosu promptně zařadila "neškodnou" verzi ze zkoušky.

Kryštof: Ať to ještě chvíli trvá
Jednotlivé filmové etapy ze života kapely se efektně střídají s tematickými písničkami, zahranými pod plátnem. Během večera jich Kryštof nabídne šestnáct, kromě zmíněné Lolity nechybí například ani stará skladba Kryštof, podle které se kapela jmenuje.

Kryštof – Kryštof (živě v pražském Cinestaru)

Sympatické na dokumentu je, že se nevyhýbá ani tématům, která pro kapelu nejsou úplně příjemná. Otevřeně se v něm mluví i o krizi mezi alby Mikrokosmos (2004) a Rubikon (2006), kdy si Krajčo stěžoval, že jeho parťáci nepřinášeji do skupiny žádné hudební nápady. Někdejší křivdy jsou už ale zapomenuty.

"Povedlo se nám něco, o čem sní každý kluk, který si založí kapelu. Od malých klubů jsme přišli do kulturáků a velkých hal, na posledním turné jsme měli plné arény. Je to krásné a člověk si přeje, aby to ještě nějakou dobu trvalo," řekl Krajčo.

Dokument o celkové délce 2 hodiny a 20 minut vznikal podle manažerky kapely Martiny Krajčové průběžně, bez vidiny celkového tvaru. "Před půl rokem se dodatečně dodělávaly jen ´spojováky´. Tvorba celého dokumentu zabrala asi tři měsíce," dodává.  

Turné Kryštoff/On startuje 12. února v Ostravě, přesný rozpis koncertů je na webu kapely.

Témata:, ,