Lady Gaga je za dveřmi. Co je dobré vědět o desce ARTPOP?

josefmartinek

Dva roky o něm mluví, slibuje revoluci v pop music, novátorský zvuk i dostatek hitů. Proč bude listopadové album ARTOP od Lady Gaga výjimečné? A zaslouží si vůbec takovou pozornost? Našli jsme nejdůležitější fakta, která je před vydáním desky dobré vědět.

Umění podle Lady Gaga: Nahota, modrá koule a Venuše

Jak název desky ARTPOP napovídá, Lady Gaga zkouší provázat umění a pop. Tomu přizpůsobila obal, na kterém je její nahá socha od světoznámého amerického umělce Jeffa Koonse. Intimní partie Mother Monster překrývá modrá koule, v pozadí pak vidíme kus Botticelliho obrazu Zrození Venuše. Vypadá to, že celkový koncept má Lady G. dobře promyšlený – vizuální stránku totiž přenáší i do samostných skladeb; vždyť Koonsovo jméno zaznělo i v pilotním singlu Applause, podle zmíněného obrazu zase dostal název druhý singl Venus. Nové album tak možná bude stejné jako jeho přebal, pro někoho umění, pro jiné obyčejný kýč.

http://www.youtube.com/watch?v=pco91kroVgQ

ARTPOP ve speciální aplikaci. A možná i v kosmu

ARTPOP nevyjde pouze jako CD a v digitální verzi, ale také prostřednictvím speciální aplikace, kterou si posluchači mohou zdarma stáhnout do svých přehrávačů a přímo v ní kupovat novou hudbu. „Aplikace vyvinutá TechHAUS, technologickou odnoží Haus Of Gaga, je sama o sobě hudebním a vizuálním inženýrským systémem, který propojuje hudbu, umění, módu a technologii s novou celosvětovou interaktivní komunitou,“ vysvětlil před časem zpěvaččin tým. A možná bude vymožeností ještě mnohem více, podle posledních, zatím nepotvrzených spekulací chce Gaga novinku propagovat dokonce i skrz kosmickou organizaci NASA.

ARTPOPExperimentální zvuk

Třetí studiovka Lady Gaga by měla pop music přinést také netradiční zvuk, za kterým měl stát hlavně producent Zedd. Německý DJ má na svědomí například nedávno vydanou skladbu Aura, která posloužila jako trailer k filmu Machette Kills, v němž si Gaga sama zahrála. Jenže má to jeden háček – přestože byl Zedd před časem ohlášen jako hlavní producent alba, finální tracklist odhalil, že na desku přijdou jen dvě písně z jeho dílny. Jestli se tedy Gaga opravdu odhodlala k nějakému novátorství, to zatím zůstává otázkou.

Lady Gaga a hip hop? Na ARTPOP ano!

Lady Gaga má většina lidí spojenou s popem. Chystaná novinka by však excentrickou divu měla představit i v trochu jiném světle, na výsledné kolekci proto nebude chybět ani hiphopová skladba Jewels N‘ Drugs. V té hostují hned tři rappeři: T. I., Too Short a Twista a Gaga ji už na začátku září živě předvedla na iTunes festivalu v Londýně. Dalším hostem se pak stal R. Kelly, který vypomůže s písní Do What U Want.

Témata: