Lamb vydali místo desky hlavolam. Rozlousknout ho lze i v Praze

adamvrana1980

Na začátku prosince přijedou do Prahy a Brna představit nové album Backspace Unwind manchesterští Lamb. Album má abstraktní texty i děj, když mu ale dáte šanci, čeká vás při jeho poslechu nejedno dobrodružství.

Manchesterské duo Lou RhodesAndy Barlow alias Lamb má pozoruhodný život, ve kterém není nouze o dobré písničky ani o trable. Neshody ve směřování a žánrová přelétavost (nejvíc patrná na příhodně pojmenované desce What Sound) vyvrcholily v roce 2004 rozhodnutím projekt rozpustit a začít budovat novou hudební identitu.

Poslechněte si nové Lamb v Youradiu

Kotvení na vlastních ostrůvcích probíhalo více méně zdárně – zpěvačka Lou Rhodes se na trojici sólových desek naplno vyřádila ve své vášni k akustickým aranžím a za debut Beloved One dokonce obdržela cenu Mercury. Andy Barlow oproti tomu tíhnul spíš k produkci a jeho prvotina Leap and the Net Will Appear byla příkladem vkusného spojení živých nástrojů a syntetiky, přičemž elektronika si v souladu s jeho záměry zachovala nadvládu. Jakkoliv zřejmé bylo, že se každý z muzikantů dokáže prosadit bez pomoci toho druhého, důvody k rozepřím mezi dvojicí postupně začaly ochabovat a do popředí čím dál víc pronikala snaha o kompromis, vedoucí ke znovuzrození Lamb.

Novinka Backspace Unwind je po albu 5 druhým důkazem, že se ji nejen podařilo realizovat, ale že oboustranný respekt má dlouhotrvající charakter. Mohlo by se zdát, že Barlowem preferovaná elektronika má na šesté řadovce Lamb výsostní postavení. Její kombinace s křehkým a zasněným hlasem Rhodes ale buduje výslednou atmosféru svébytnějším  způsobem než jakým toho byla schopná předchozí řadovka.

Vyznavače přímočarosti každopádně čeká zklamání. Nedočkají se kompozičně jednoduchých písniček a tvrdý oříšek je čeká i v dešifrování významu daleko abstraktnějších textů. A ačkoliv poslouchačům s bujnou fantazií nechceme brát zábavu s dešifrováním, na desce bychom nehledali ani střípky děje.

O co je Backspace Unwind komplexnější hlavolam, o to důrazněji působí jako výzva, kterou lze pokořit pouze opakovaným poslechem. Přistoupit na něco takového může posluchač vnímat jako ztrátu času. Stejně tak ale může jít o zajímavé podzimní o dobrodružství. A taky o přípravu na podzimní koncert. Lamb totiž 2. prosince přijedou do pražského Lucerna Music Baru.

Lamb – Backspace Unwind
Vydavatelství:
Sony Music
Celkový čas: 44:08
Seznam skladeb: In Binary, We Fall In Love, As Satellites Go By, Backspace & Unwind, Shines Like This, What Makes Us Human, Nobody Else, Seven Sails, Doves & Ravens, Only Our Skin

Témata: