Lana Del Rey překvapila. Panička je talent!

Jana-Moravcova

Lizzy Grant chtěla zpívat. A jelikož má bohatého tátu, nebyl problém zaplatit pár vlivných lidí. Na jejich radu se Lizzy přejmenovala na Lanu Del Rey, přifoukla si rtíky (prý je to lež!) a ve finále vytřela zrak popové lize; to když její hit Video Games obsadil první příčky žebříčků skladby roku 2011. Deska Born to Die pak překvapivě naplňuje všechna očekávání.

Lana Del Rey je jedním z největších překvapení konce roku 2011. Zdálo by se, že dcerka spekulanta s doménami si nese všechny atributy spratka z bohaté rodiny, opak je ale pravdou. Lizzy Grant byla plachá blondýnka, která hrávala po klubech a přijímala aplaus s červenou tváří.

Střih. Zasahuje bohatý otec, jehož manažeři doporučují talentované zpěvuli změnu jména (Lizzy Grant je fajn, ale Lana Del Rey zní přeci jen lépe, ne?), Lana se stylizuje do role napůl zranitelné a tajemně sebevědomé dívky z amerických emancipačních plakátů a kráčí za svým cool cílem.

Ohlasy začala blondýnka z New Yorku, jejíž debut Lana Del Rey (sic) aka Lizzy Grant z roku 2010 zůstal takřka bez povšimnutí (i proto ho nyní zpěvačka vydává znova), sbírat až po vydání singlů Born to Die a Video Games s provokativním klipem.

http://www.youtube.com/watch?v=ZCQSE1Ncoao

Skladba s hutným retro vokálem a kontrastním jemným podkresem klavíru a harfy rychle ovládla hitparády a pro mnohé magazíny se stala singlem číslo 1 roku 2011.

Očekávání, jež měla Lana Del Rey naplnit avizovaným albem Born To Die, tak byla poměrně vysoká. Pětadvacetiletá dívka ale nebývalý tlak ustála a pochybovače umlčela albem s dokonale harmonickými melodie, čistým, hutným zvukem a tak trochu paničkovsky ospalou atmosférou.

http://www.youtube.com/watch?v=9KE9UC5DSdk

Do žádných zvukových experimentů se na desce nepouští, ne, Lana není druhá Lady Gaga. Born To Die nezapře oldschoolový přístup ála „gangster“ Nancy Sinatra, jak sama sobě říká, což je ale zároveň limit; Laniny skladby totiž plynou prakticky podle stejného schématu: synthpopové beaty, smyčce, sexy zpěv.

Všechny písničky mají jasnou, byť ne primitivní formu. Tady se Del Rey podobá třeba Florence And the Machine nebo Adele,  Born To Die zní stejně jako 21 příjemně kompaktně. Ať už je na řadě snová Radio, přidrzlá National Anthem či soulový Million Dolar Man.

Pokud budeme k albu Born to Die přistupovat jako k druhé nahrávce Lany Del Rey, zasluhuje si tahle mladá Američanka obdiv. Za kus cesty, který ušla od „debutu“, za zarputilost, se kterou se snaží Lana Del Rey - Born To Die dokázat, že její úspěch není koupený, a především za poměrně neotřelý starosvětský styl, s nímž ležérně kráčí po popovém bulváru. I když každý jí to asi neuvěří.

Lana Del Rey – Born to Die
Vydavatel: Stranger Records
Celkový čas: 49:28
Seznam skladeb: Born to Die, Off to the Races, Blue Jeans, Video Games, Diet Mountain Dew, National Anthem, Dark Paradise, Radio, Carmen, Million Dollar Man, Summertime Sadness, This Is What Makes Us Girls

Témata: