Legenda jménem Lunetic se vrací


Na přelomu tisíciletí pobláznili téměř každou -náctiletou slečnu, dokázali vyprodat největší koncertní haly v Čechách i na Slovensku, způsobili takovou mánii, jakou jiná česká kapela nepamatuje. Kdo? LUNETIC. Čtyři mladíci, Vašek Jelínek, David Škach, Aleš Lehký a Martin Kocián se perfektně trefili do mezery v českém showbyznysu, když v roce 1998 vydali první singl Máma.

Chlapeckým kapelám se u nás do té doby příliš nedařilo. A přitom stačilo málo – dát dohromady svalnaté fešáky, kteří umějí trochu zpívat, dobře tancovat, ale hlavně mile vystupovat, a úspěch byl na světě! S jednoduchými písničkami o lásce Lunetici bourali hitparády, jejich koncerty i autogramiády doprovázela záchranná služba, aby z obrovského davu fanoušků vytahovala omdlévající jedince (pro mladší ročníky: podobnou mánii, i když zdaleka ne tak mohutnou, rozpoutala např. skupina Tokio Hotel). Na každém kroku hlídali bodygardi. Debutové album Cik-cak (1998) překonalo rekord v počtu prodaných kusů (skoro 250 000), takže brzy vyšla jeho platinová edice. Jenže… Kolik fanoušků, tolik zatvrzelých odpůrců (zvlášť na internetu rychle přibývaly webovky  s označením antilunetic).

Bulvár zveřejňoval jednu aféru za druhou. Mezi nejvíce propírané patřil skandál s Daliborem Kaplanem alias „utajovaným členem kapely Lunetic“. Fanynky doslova šokovala informace, že Lunetici ve skutečnosti neumějí zpívat, a jejich debutové album musel vyšperkovat objednaný vokalista (již zmiňovaný Kaplan), který nazpíval podstatnou část všech songů. Druhé album Nohama na zemi (1999) mělo všechny spekulace vyvrátit. Ať tak, nebo tak, o zpěv více méně nešlo.

Skupina Lunetic byla hlavně výborným prodejním artiklem. V dobách největší slávy kluci propagovali prakticky cokoliv (od sladkých bonbónů po značku kosmetiky na problematickou pleť), zaručeně zvyšovali náklady časopisů (věrné fanynky hojně zkupovaly i magazíny pro zahrádkáře – prostě všechno, kde se objevila třeba jen fotka jejich miláčků) a v televizi moderovali prestižní hitparádu ESO. V anketě Český slavík obsadili Lunetici v letech 1999 a 2000 shodně třetí místo v kategorii Skupina roku.

Po vydání třetího alba Časoprostor (2000) začala sláva Luneticu upadat. V roce 2002 se kluci rozešli. Těžko říct, jestli za to mohla drogová aféra Martina Kociána, nebo se možnosti kapely definitivně vyčerpaly. Každopádně éra kapely Lunetic skončila a členové se vydali vlastní cestou.

Teď se vrací! Deset let po vydání mega úspěšného hitu Máma skupina ohlásila dvě vzpomínková vystoupení – 5. prosince zahraje v libereckém klubu Líbímseti (http://web.libimseti.cz/club/akce), o den později v Kamikaze Clubu na pražské Štvanici (http://www.kamikazeclub.cz/). Pro Prahu platí, že lístky neseženete v předprodeji, ale na místě od 20 hodin za 300 korun. Do klubu se vměstná omezený počet 1000 osob. Za podívanou v Liberci zaplatíte 200 Kč, předprodej odstartuje co nevidět – bližší informace zveřejní webové stránky libereckého klubu. Součástí vystoupení bude křest DVD s největšími hity.

O tom, že kapela chystá návrat, se spekulovalo už dlouho. V jednom rozhovoru ale Martin Kocián uvedl, že come-back jako takový je nejistý – zatím prý nevědí, jestli ho chtějí (http://tn.nova.cz/red/hudba/lunetic-zase-zahrajeme-ale-comeback-je-hodne-nejistej.html). Fanynky mají jasno a na internetu se znovu rozvířila debata mezi dvěma znepřátelenými tábory – Lunetic ano, nebo ne? Uvidíme, jestli mají co nabídnout.

Lunetic – Dotyky

http://www.youtube.com/watch?v=tOJ11AICXrM

Aféry, které otřásly skupinou Lunetic

1999

Dalibor Kaplan tvrdí, že nazpíval téměř celé album Cik-cak, konkrétně tři vokály ze čtyř (kromě pasáží Vaška Jelínka a rapu Martina Kociána). Lunetici přiznávají, že jim Kaplan vypomáhal. Následující album Nohama na zemi natáčejí bez vokalistů, aby rozptýlili pochybnosti o mizerné kvalitě svého zpěvu.

2000

Martin Kocián je obviněn z trestného činu navádění k vydírání, kterého se měl dopustit v roce 1994. Soud ho nakonec zprošťuje obžaloby.

2001

Objevují se první informace o závislosti Martina Kociána na pervitinu.

2002

Vašek Jelínek prohlašuje, že se ho někdo pokusil znásilnit.

2003

Sestra Martina Kociána Linda je zavražděna na Kanárských ostrovech.

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit