Leonard Cohen má narozeniny. Jaká coververze jeho Hallelujah je nejlepší?

Hana-Slivova

Jestlipak víte, jaká písnička současné pop scény prošla snad největším počtem předělávek? Kdepak, žádní The Beatles ani U2. Nejlákavější je pro hudebníky a hudebnice skladba Hallelujah kanadského písničkáře Leonarda Cohena. Ten právě dnes slaví 76. narozeniny. Jakou coververzi jeho vlajkové písničky byste mu dali darem?

Skladba Hallelujah od Leonarda Cohena (76) vyšla poprvé v roce 1984 na jeho desce Various Positions. Od té doby tuto písničku s řadou biblických odkazů přezpívaly na dvě stovky umělců v celé řadě jazyků, nepočítaně amatérských coverů pak najdete na YouTube; jen při zběžném vyhledávání narazíte na více než čtyři tisíce odkazů.

pollMezi nejlepší coverze ovšem pravděpodobně patří mrazivá verze kytaristy a zpěváka Jeffa Buckleyho, kterou nahrál na desku Grace z roku 1994. O tři roky později se Buckley ve věku 31 let utopil. Inspirací pro Buckleyho coververzi byla údajně deska I´m Your Fan z roku 1991, na níž se sešly Cohenovy skladby přezpívané nejrůznějšími interprety, mezi nimiž byl i John Cale. Právě jeho srdnatá Hallelujah v aranži pro klavír je jakousi výchozí coververzí.

Ta písnička ze Shreka
Hallelujah potkal – snad více než kteroukoliv jinou slavnou písničku – osud "té skladby od toho zpěváka." Starší generace samozřejmě autorství Hallelujah nepoplete, mladší, která melodii zná z televize nebo rádia, ale často mluví o "písničce ze Shreka." Do soundtracku k animovanému filmu o Zlobru Shrekovi byla totiž zahrnuta verze zpěváka a klavíristy Rufuse Wainwrighta z roku 2003. Wainwright, kterého k nazpívání dovedla fascinace Jeffem Buckleym, se tak zařadil mezi jednoho z nejpopulárnějších interpretů Hallelujah.
Pozadu ovšem nezůstala ani vítězka britského X Factoru Alexandra Burke, jež písničkou s R´n´B kudrlinami vyvedla z míry ženské osazení poroty a v roce 2009 ji pak taktéž vydala jako veleúspěšný singl.
Dalším mladým popularizátorem je sympatický norský vítěz Pop Idolu z roku 2004 Kurt Nielsen. Verzi zpívanou s vedoucím kvarteta Espenem Lindem, Alejandrem Fuentesem a Askilem Holmem vidělo na YouTube přes 27 milionů lidí a stala se nejprodávanějším norským singlem v roce 2006.

Seznam těch, kteří si Cohenovu skladbu vypůjčili, zahrnuje i první Česko Slovenskou SuperStar Martina Chodúra. I on ji se svou klidnou povahou, slušnou angličtinou a systým hlasem podal dobře.  

Jaká verze Hallelujah se vám nejvíc líbí? Hlasujte!

Leonard Cohen

http://www.youtube.com/watch?v=WJTiXoMCppw

Kurt Nielsen a kvartet

http://www.youtube.com/watch?v=TSmVG5IyPes

Jeff Buckley

John Cale

http://www.youtube.com/watch?v=ckbdLVX736U

Alexandra Burke

Rufus Wainwright

Martin Chodúr

http://www.youtube.com/watch?v=VKCkN0cGuew