Los Perdidos: Bez ohňů není underground


Veskrze studentský klub 15 minut vozí do Olomouce umělce jak z řad těch známých tak i neznámých. Již poněkolikáté zavítala na jeho pódia pražská punková partička, která tak trochu mixuje relativně neslučitelné. Los Perdidos v Olomouci 14. října 2008 hráli nejen pro studenty. A ne naposled!

Somos los perdidos, amamos la música neboli Jsme zatracenci, milujeme hudbu! To o sobě říká sama kapela. Nutno podotknout, že nelže. Ono v tak krátké větě snad ani nejde vytvořit lež. Holešovická partička ovšem opravdu patří do lidského druhu zvaného – rebel. Rebelují nejen proti společnosti svým neuvěřitelným nadhledem na vše, ale revoltují i proti všem hudebním směrům, které vás napadnou (snad jen kromě rocku a popu). S nadsázkou a velkou láskou plácají dohromady skákavé rytmy společně s latinskoamerickými houpavými pohyby. Do toho přidají něco revoluce a řízného punku. Co z toho asi tak vyleze? No co, nějaká zrůdnost, kde nenajdete rytmus a nakonec vás zmatené vyštve rozum do jiné nálevny, zapíjet žal nad tím, kam ten hudební svět spěje.

Ale kdeže! S Los Perdidos čekal na osazenstvo „patnáctky“ příjemný večer, kdy jste nemuseli nic řešit. Jakmile se totiž necháte přemluvit k tomu, že by to přeci jen mohlo fungovat, a přestanete ohrnovat nos, docela vás pohltí.  A je vcelku jedno, jestli se vydáte nezřízeně hopsat mezi další zpocené lidičky, nebo budete tělem pohupovat do rytmu na židli (pokud jste si měli kam sednout).

Varování pro všechny, kteří nemixují!
Los Perdidos vás nakonec pohltí. Pokud ale netolerujete několik hudebních žánrů v jednom, nenadchnou vás ani v nejmenším. V první chvíli jsem nevěřila, že bych si s nimi mohla hudebně rozumět. Počáteční otrávení (z poslechu dostupných samplů) vystřídalo nemalé nadšení. A tak jsem po chvíli začala pohupovat nohou, což nezůstalo bez následků. Doma si vás, vy revoltující španělo-jamajka-ska-punkáči, nepustím, nicméně až zase někde budete vypouštět svou neudržitelnou chuť do života směr Vesmír, ráda si přijdu odpočinout a odhodit svoje (ne)problémy za hlavu.

Los Perdidos míchají dohromady punk, ska, španělský folklór a ještě určitě něco navíc. Letos nezavítali do Olomouce rozhodně naposledy. A jaký byl koncert v „patnáctce“? Jednoduše živelný a pro mě překvapivý. Maličký klub v prostorách univerzitní knihovny se těší z veskrze studentského publika, které je tolerantní téměř ke všemu. Proto si může dovolit přivítat i částečně rozporuplné kapely. Mezi tyto řadím i pražskou formaci Los Perdidos.

Los Perdidos se letos chystají v Olomouci vystoupit ještě jednou. Zázemí jim poskytne 11. prosince lehce (silně!) undergroundový klub/hospoda Ponorka. Moje zkušenosti říkají, že prostředí Ponorky jim bude slušet daleko lépe. Možná si budou více rozumět i se zdejšími návštěvníky.