Mejdan roku: Michal David slavil padesátiny, chyběl mu ale hlas

Lubos-Prochazka

Hitmaker Michal David (49) včera o měsíc dřív oslavil svoje padesátiny. Koncert za 17 milionů korun si v pražské O2 areně až do půlnoci náležitě užíval nejen on, ale i 14 tisíc fanoušků, kteří na největší Davidovy hity zpívali a tancovali až do posledních pater. Přišla i řada hvězdných gratulantů, ne všechno ale vyšlo tak, jak by si asi Michal David přál.

Zpívat pro tak velkou halu, jakou O2 arena v pražských Vysočanech je, není nic lehkého. Normalizační hitmaker Michal David to poznal sám. Hlas už mu nesouží jako dřív, takže po první půlce koncertu působil David trošku "vyřvaně". Musel to poznat každý, i ten největší fanoušek, který svému oblíbenci dokáže všechno odpustit.

Lasery, céčka, ohňostroje
Celá show nazvaná Mejdan roku – Michal David "50" tak trochu připomínala kdysi slavné německé estrády Ein Kessel Buntes. Už jen těmi barvami Michal Davidsvětel, oblečením oslavence a zástupem gratulantů. Jen tak namátkou: Karel Gott (s Davidem si zazpíval duet To stáří zrádné, který loni od Michala dostal ke svým 70. narozeninám), Helena Vondráčková a Hana Zagorová.
To, že je symbolem 80. let minulého století, si zpěvák i dnes dobře uvědomuje. Jinak by se před O2 arenou neprodávala legendární céčka, která si na koncert koupila řada lidí. Nákladnou show zahájil moderátor Leoš Mareš a následně videoklip Decibely lásky, ve kterém si zahráli například zmíněný Karel Gott nebo režisér Filip Renč. Pak už se arena plná světelných a pyrotechnických efektů dočkala od Davida a jeho šestičlenné kapely největších hitů. Dění na vyvýšeném stupňovitém pódiu přibližovalo projekční plátno. A všichni viděli, že Michala alias Vladimíra Štancla to za klávesami pořád baví.

pollNudné muzikály a vzpomínka na Muka
Oslavenec rozdělil party na tři části: hity, muzikálové melodie a hosté. Vedle evergreenů typu Nonstop, Colu, pijeme colu nebo Discopříběh na oslavě zazněly písně z Davidových muzikálů Kleopatra, Tři mušketýři a Mona Lisa. Pohledy lehce unuděného publika ovšem napovídaly, že muzikál není právě to, na co přišlo.

Písníčku Největší z nálezů a ztrát věnoval Michal nedávno zemřelému kolegovi Petru Mukovi a své dceři Kláře, díky které se stal dědečkem. Před Každý mi tě lásko závidí zase připomněl, že vznikla na základě jeho seznámení s manželkou Marcelou, se kterou žije už 26 let.
Překvapením večera byla návštěva italského diskozpěváka Drupiho, který si s Davidem zazpíval v rámci bloku písní kapely Damichi.

Celý koncert údajně vyšel na sedmnáct milionů korun. Je jasné, že Michal David se chtěl blýsknout, nutno ale podotknout, že výtěžek z akce půjde na charitu – peníze dostane Kapka Naděje, La Sophia a Děti, kultura a sport.
Narozeninovou show natáčela televize Nova, odvysílá ji příští sobotu večer. Do Vánoc by pak měl koncert vyjít na DVD. Je to ale opravdu tak nutné? Nebylo letos Michala Davida už trochu moc?

Podívejte se na video ze včerejšího koncertu

Mejdan roku – Michal David "50"
Praha, O2 arena, 17. června 2010

Témata:,