Milli Vanilli, největší podvod v hudební historii


Dva vypracovaní modelové a profesionální tanečníci se potkali v Německu, nazpívali album plné hitů, dobyli svět a získali Grammy. Zní to jako pohádka? To asi proto, že něco v tomto příběhu nehraje.

Příběh největšího hudebního skandálu konce 20. století jménem Milli Vanilli začal roku 1988 v Německu, kdy se hudební producent Frank Farian rozhodl vytvořit novou hudební skupinu.

Vybral si schopné zpěváky (Charles Shaw, John Davis, Brad Howell, Jodie a Linda Rocco), ale usoudil, že nemají potenciál komerčně úspěšné kapely. Vyrazil tedy do berlínského tanečního klubu, kde objevil dva mladé a pohledné tanečníky. Fab Morvan a Rob Pilatus se nechali nafotit na přebal příznačně nazvaného alba All Or Nothing (Všechno nebo nic) a lehce ironicky nazvaný singl Girl You Know It’s True (Holka, víš, že je to pravda) se stal přes noc obrovským hitem. Videoklip, ve kterém Rob a Fab předváděli své taneční kreace, jen podtrhl úspěch nahrávky.

http://www.youtube.com/watch?v=suJqtzfVMCc

Pohádka pokračovala. Následovaly singly Baby Don’t Forget My Number či Girl I’m Gonna Miss You –  a taky první zádrhel.

V roce 1989 se při vystoupení v Bristolu porouchala zvuková technika a nahrávka s písní Girl You Know It’s True se zasekla a začala přeskakovat. Rob a Fab chvíli předstírali jamování, záhy raději opustili pódium. I přes tenhle trapas získali Milli Vanilli v roce 1990 Grammy jako Objev roku.

Nátlak novinářů se ale po získání ceny stupňoval a Franka Farian nakone ckápl božskou: tolik obdivovaní Rob a Fab žádnou z písní Milli Vanilli nenazpívali. Skandál dosáhl svého vrcholu o čtyři dny později, kdy byla skupině Grammy odebrána.

Farian nicméně nelenil a pokusil se vytěžit z aféry maximum. V záloze měl druhé album, které neslo název The Real Milli Vanilli – The Moment of Truth. Fenomenální úspěch se sice neopakoval, nicméně potenciál písně When I Die Farian šikovně využil v roce 1997, kdy jiná kapela z jeho stáje, No Mercy, natočila coververzi.

Nicméně osud hochů z Milli Vanilli už tak růžový nebyl. Rob Pilatus strávil tři měsíce ve vězení kvůli napadení a vandalismu. V roce 1998 pak zemřel na předávkování drogami. Jeho kolega Fab Morvan natočil vlastní album Love Revolution, návrat na přední příčky hitparád se ale nekonal.

Témata: