Morrissey: Čtyři divnosti zpěváka, který miluje kočky

Hana-Slivova

Novoromantik, bolestín a vypravěč (osobních) příběhů. Na druhé staně podivín, který o osobním životě do médií zásadně nemluví, nesnáší britskou královskou rodinu, miluje kočky a kudy chodí, tudy bojuje za práva zvířat. Jeden z nejzajímavějších zpěváků současnosti, bývalý frontman kapely The Smiths Steven Patrick Morrissey (53) slaví 25 let na sólové dráze. A jeho speciální komorní koncert z letošního jara bude 24. srpna přenášet pražské Bio Oko. Kromě skvělých skladeb si před projekcí připomeňme i některé jeho typické postoje.

http://www.youtube.com/watch?v=iFRGfOVjN0g

1. Maso je vražda

Pohled s nápisem Meat is murder, I want you to go vegetarian (Maso je vražda, chci, aby ses stal vegetariánem), který Morrissey rozdává na koncertech, jasně popisuje zpěvákův vztah k masným výrobkům. Meat Is Murder se jmenuje i album jeho kapely The Smiths z roku 1985, Vve stejnojmenné skladbě zpívá Tohle krásné stvoření musí zemřít/je to smrt bez důvodu/a smrt bez důvodu je vražda.

Morrissey, jenž nejí maso od jedenácti let, běžně žádá, aby haly a kluby, kde hraje, po dobu koncertu neprodávaly žádné masné výrobky. To samé se týkí i všech přilehlých prodejen s rychlým občerstvením (ve zpěvákově například Murder King). Letos v zimě měl Morrissey v této věci spor s losangeleskou arénou Staples; ta sice nabídla fanouškům občerstvení bez masa, zároveň ale nechtěla odstranit grily. Morrissey ale nakonec dosáhl svého. "Slibuju, že jediná věc, která se bude tenhle večer grilovat na ohni, bude moje srdce. Není to vítězství moje, ale vítězství zvířat," vzkázal fanouškům.

Poslechněte si Morrisseyho v Youradiu
Morrissey poprvé v Praze: V dobré formě a barevných košilích

Do kontroverze se Morrissey dostal i předloni po atacích Anderse Breivika v Norsku. Na koncertě ve Varšavě prohlásil: "Žijeme ve vražedném světě. V Norsku zemřelo 93 lidí, ale co je to proti tomu, co se každý den děje v McDonalds a KFC?"

2. Muž, který miluje kočky

Se zpěvákovým vegetariánsvím se úzce váže i vzah k živým zvířatům. Pro kampaň organizace PETA (People For the ethical treatment of animals), propagující kastrování domácích zvířat, se nechal vyfotit s kočkou na hlavě (což ostatně nebylo poprvé). Když se ho na tuto fotografii zeptal redaktor listu Daily Telegraph, Morrisey odpověděl: "Myslím si, že jsou velmi chytré, že jsou lepší než lidi. Fascinují mě. Když je vidím na ulici, okamžitě přitahují moji pozornost." Máte teď doma nějakou kočku? "Ne. Měl jsem jich hodně, ale umřely na stáří, rakovinu nebo problémy s ledvinami. Takže teď doma nemám žádné blechy. Ale jednoho dne si je zase pořídím. Hodně koček."  

http://www.youtube.com/watch?v=gogJPGuDN-k

3. Královská rodina? To jsou arogantní diktátoři

Na světě pravděpodobně není poprockového zpěváka, který by více pohrdal britskou královskou rodinou a její politikou. Na otázku listu Daily Telegraph, jestli není dobré vidět lid, jak během svatby prince Williama a Kate Middlettonové – slovy Morrisseyho písně Irish Blood, English Heart – "stojí pod jednou vlajkou, aniž by to bylo z rasistických nebo protestních důvodů", Morrissey opáčil, že pro něj královská rodina nereprezentuje ani Anglii, ani vlajku. "Královna akorát tak tahá z kapes Angličanů peníze. Je to neskutečná diktátorka."

Poslední slova pohrdání věnoval Morrissey Kate Middletonové během hospitalizace před porodem královského synka. Morrissey Kate tvrdě odsoudil ve věci smrti zdravotní sestry, která si vzala život poté, když vyšlo najevo, že podrobnosti o Katině stavu prozradila nevědomky dvěma australským rozhlasovým moderátorům.

"Za smrt sestry nemohli moderátoři. Na vině byl tlak společnosti. Pokud vím, Kate neměla k hospitalizaci žádný důvod, přesto dělá, že se jí smrt té ošetřovatelky netýká. Arogance celé královské rodiny je naprosto šokující," řekl zpěvák Guardianu.

4. Osobní život? Osobní věc

O Morrisseyho názorech na politiku nebo společenské otázky toho víme poměrně dost, o jeho osobním životě se z médií naopak nedozvíme téměř nic.

Na otázku listu Daily Telegraph z roku 2011, jak pikantní bude část o osobním životě v chystané autobiografii, Morrissey odpověděl: "Bude tak pikantní, jak má být. Není nezbytně nutné, aby svět věděl všechno. Některé věci by prostě měly zůstat soukromé. O mně, o vás, o všech. Jistě, žijeme ve světě, kdy na sebe lidi říkají úplně všechno a myslí si, že čím víc toho rozmáznou, tím líp. Ale to není pravda. Jakmile jednou něco naťuknete, novináři se vás na to pak ptají pořád dokola.

Daily Telegraph: "Možná je to ale také tak, že lidé jsou zvědaví právě proto, že o svém soukromí nikdy nemluvíte."
Morrissey: "Hm, existuje spousta lidí, kteří nemají soukromý život. Je těžké tomu uvěřit, ale je to tak. To je moje odpověď na vaši otázku."

 

Témata: