My Chemical Romance: 8 hitů, které je navždy připomenou

martin-wipplinger

V březnu letošního roku se za My Chemical Romance nečekaně zabouchla hudební vrata. Půl roku na to se vyrojily spekulace o možném reunionu, management skupiny ale dodnes nic nepotvrdil. Fandové se tak těší alespoň na lednovou besofku, u které budou moci zamáčknout slzu. Které hity by měly My Chemical Romance navždy připomínat?

Ambulance

Když na někoho vzpomínáte, vybavíte si většinou ty nejpříjemnější okamžiky. A pak taky ty úplně poslední. Singl Ambulance je příkladnou kombinací obojího. Jeden z dílků epitafu nazvaného Conventional Weapons, který My Chemical Romance vydali po částech těsně před svým rozpadem, dokazuje, že i původně odložený a málem skartovaný materiál může být hezky poslouchatelný. Při poslechu Ambulance nebo třeba Boy Division se člověk neubrání otázce, proč, sakra, muselo album Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys vzniknout až napodruhé.

Poslechněte si My Chemical Romance v Youradiu

 

Famous Last Words

I kdyby se My Chemical Romance někdy v budoucnu vrátili a natočili novou desku, slávu The Black Parade pravděpodobně nepřemůžou. Album zajistilo kapele popularitu a přeneslo pohřební náladu do různých koutů světa. Platina v USA, Brtiánii, Austrálii, Novém Zélandu, Japonsku, Kanadě nebo Irsku. Mánie černých očních linek se výrazně dotkla i Česka. Skladba Famous Last Words v ní sice hrála až druhé housle, ale za Welcome To The Black Parade to snad ani jinak nešlo. Tohle byla poslední slova My Chemical Romance předtím, než šest let nato vyslovili jiná. Trpčí.

 

Helena

Nebýt teroristických útoků z 11. září, frontman Gerard Way by zřejmě My Chemical Romance vůbec dohromady nedal. A nebýt Iron Maiden, nevznikla by Helena. Písnička výrazně inspirovaná maidenovskou Aces High měla v diskografii kapely na starost černou práci. Potichu připravila půdu pro vydání The Black Parade, přitom sama byla komerčně docela úspěšná. V následné éře si na ni moc fanoušků nevzpomnělo. Ti až dnes pořádně doceňují to, co černému průvodu předcházelo.

 

I’m Not Okay (I Promise)

Že nejsou okay, jsme věděli. To nám nemuseli slibovat. S vizáží neživých strašit ve středním proudu fakt není běžné. I’m Not Okay (I Promise) je první singl, který uspěl v amerických rádiích. Trochu paradoxně se zámořská kapela předtím víc prosazovala ve Velké Británii. Album Three Cheers for Sweet Revenge, hlavně jeho pilotní singl, ale pootočilo kormidlem. Až následně přišla Helena a další velké hity, které My Chemical Romance proslavily. Hudebně to okay bylo.

 

Na Na Na

Píseň Na Na Na jako první odhalila zcela nečekanou, hravou tvář My Chemical Romance v éře po The Black Parade. Pilotní singlový výběr alba Danger Days měl za úkol připravit fanoušky na to, že jeho autoři se z pohřebního rocku posunuli na úroveň komplexního uměleckého projektu, který kolem sebe vytvořil fiktivní svět. Gerard Way svou kapelu nasměroval hudebně úplně jinam, než se čekalo, dodal jí zajímavý grafický i literární aspekt a fanoušky navnadil, co bude dál. Nebylo ale už bohužel vůbec nic.

 

Sing

Jako nejhitovější položka na tracklistu Danger Days měla být i prvním singlem. Nebyla, vyšla až jako třetí s víc než měsíčním odstupem za Na Na Na. Přesto ho v žebříčkových statistikách předčila. Ve Velké Británii se Sing stala dokonce druhou nejprodávanější rockovou písní roku 2011 (ač vyšla ještě v roce 2010), nepřehoupla se jen přes dokonalost Rope od Foo Fighters. Vůdce Killjoys Gerard Way napsal pro Sing jednoduchý refrén, kterým posluchače dostal.

 

Teenagers

Hudebně jako by se Teenagers na album The Black Parade moc nehodili. Světovou kritiku ale tahle změna tempa a odlišné pojetí s lehkou bluesovou příchutí naopak zaujalo. Prestižní časopis Rolling Stone zařadil píseň, pro kterou našel Gerard Way inspiraci v newyorském metru, mezi pětadvacet nejlepších skladeb roku 2007. A proč vlastně čerstvý třicátník píše o teenagerech? "V tom metru jsem kolem sebe měl partu středoškoláků. Poprvé jsem si připadal starý. Byl jsem nervózní a cítil jsem se jako jejich cíl. Přišlo mi, že jsem se tam stal zosobněním rodiče nebo součástí problému."

 

Welcome To The Black Parade

Abecední řazení usadilo Welcome To The Black Parade v našem výčtu až na konec, pro My Chemical Romance ale charakterističtější song nenajdete. Hráli si na Queen a šli průvodem, kterým by nikdo jít nechtěl. Přesto si tímhle prazvláštním způsobem získali okamžitě celosvětovou popularitu. Welcome To The Black Parade není nejlepší písnička, kterou Gerard Way napsal, je ale tak dobře prodaná, že ji coby rockovou hymnu přijala celá generace posluchačů. Těm dnes v refrénu "we’ll carry on" zůstává už jen naděje.  

 

Témata:,