Na horizontu ani čárka?


I když je teprve začátek ledna, již nějakou dobu se o něm mluví, aniž by se - kromě potvrzeného názvu - vědělo cokoliv bližšího. A do údajného data vydání stále chybějí skoro dva měsíce. Řeč je samozřejmě o novince irských U2, albu, které by se mělo jmenovat No Line On The Horizon a vyjít 2. března. Jak je u tak očekávaného titulu zvykem, internetové stránky se hemží dohady, jaká deska bude.

Ještě větší zmatek v tom dělají sami muzikanti. Točit začali s rockovým producentem Rickem Rubinem před dvěma roky, vše nakonec smazali a přizvali staré dobré a prověřené známé, Briana Ena a Daniela Lanoise – právě s nimi natočili jak klasické album Joshua Tree, tak třeba odvážnější Achtung Baby. „Bude to šok pro taneční parkety,“ prohlásil Bono, ale jedním dechem dodal, že i když je album ovlivněno trancem, najdeme na něm i velice ostrou metalovou kytaru. A prý to bude pořádný „prďák“, takový, jaký ještě nikdo nenatočil. Berme to s rezervou, dělat si reklamu Bono rozhodně umí.

 

Podívejte se zde, jak U2 točili promo kampaň ke své nové desce No Line On The Horizon

 

Jaké tedy bude album s chytlavým názvem? Prý odvážnější než dva poslední kousky, All That You Can Leave Behind a How To Dismantle An Atomic Bomb, což ale není tak těžké – obě desky jsou totiž značně tradiční, klasické, nesené snahou nenarazit a uspokojit každého. Zkrátka, vypíglovaná nuda. A nádavkem pěkně vykalkulovaná.

Desky U2 byly a jsou jako ony filmy pro celou rodinu, od mimina až k babičce. Pro každého něco. Vždy z nich bylo cítit, když ne přímo cynické posuzování vyhlídek, tak jistě spolehlivý instinkt, signalizující, co zabere a kam až lze zajít, „abychom nepřišli o posluchače“. Protože, jedné věci hoši, a není to nic hanlivého, rozumějí velice dobře – dramaturgii. A tak i na těch, v kontextu jejich tvorby, nejdivočejších albech, plných smyček, samplů a elektroniky, najdeme vždy nějaký ten „cajdák“, anebo, jak se říká na tancovačkách, „oplodňovák“. Novinka tak bude nejspíš opět šikovně poskládaná, žádné velké divočiny se nedají čekat. Je dobré si totiž uvědomit, že U2 nikdy nebyli příliš progresivní kapelou, dařilo se jim však všemožné podněty šikovně a také vkusně zpracovat a prodat. Koneckonců, proč ne – jen se nesmí tvářit jako poslové nových hudebních směrů a obzorů. Možná si to ovšem uvědomují, očekávané album se má přeci jmenovat No Line On The Horizon, což lze volně přeložit jako Na obzoru ani čárka.

 

Autor je překladatel a publicista