Navždy mlád: 10 hitů Karla Gotta

Lubos-Prochazka

Dnes slaví 75. narozeniny. Karel Gott. Při této příležitosti připomínáme dva roky starý článek, který jsme připravili po vydání coverové desky Dotek lásky. Na výběru toho nejlepšího z Gottovy kariéry se ale nic nemění. Gottovy hity 21. století si pak můžete připomenout na aktuálním supraphonském DVD Noční král.

Život je bílý dům

Písnička Karla Gotta, kterou zná většina Čechů z muzikálu Starci na chmelu z roku 1964. Nejkrásnější love song, při kterém si Filip představuje, jak češe s Hankou chmel. 

 

Trezor

Jedna z mála písní, ke které si zpěvák napsal sám hudbu; pomáhal mu Ladislav Štaidl, text přidal Rostislav Černý. V roce 1965 byl Trezor rock´n´rollovým hitem. Gott se v klipu dokonce pokoušel tančit. Lidem ale byly jeho pohyby pro smích, a proto se v následujících letech tanci na vystoupeních raději vyhýbal.


 

Lady Karneval

Největší hit, který v roce 1968 vznikl za rekordních 25 minut. Karel Gott tehdy své kamarády požádal, jestli by mu složili píseň, se kterou by reprezentoval Československo na festivalu v Rio de Janeiru. „Koupili jsme si litr myslivce, pili jsme a udělali jsme dobře. Najednou Jirka Štaidl vyřkl dvě slova: Lady Karneval. Já sedl ke klavíru a za pár minut bylo hotovo,“ vzpomínal skladatel Karel Svoboda. Gott tehdy s písní festival vyhrál.

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš

Píseň z kultovní pohádky režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro popelku z roku 1973 s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích. Hudbu k ní napsal Karel Svoboda, text Jiří Štaidl – tedy řadu let Gottova dvorní autorská dvojice. Vzhledem k velké popularitě pohádky v Německu (byla natáčena v česko-německé koprudukci a u sousedů se jmenuje Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) nazpíval Gott skladbu i v němčině.

Karel Gott – Dotek lásky (2012)

Každý ze sedmnácti hitů světové popové klasiky, ke kterým má Karel Gott řadu let vztah a chtěl si je zazpívat, dostal na desce Dotek lásky český text. Za zmínku stojí například písničky Já znám lásky pád (Air SupplyAll Out Of Love), S tebou vždycky přijde máj (Elvis PresleyAlways On My Mind) nebo Já toužil plout (R. KellyIf I Could Turn Back The Hand Of Time).

Zpěvák na desku natočil také dva duety s hosty svého právě začínajícího česko-slovenského turné. S Monikou Absolonovu nazpíval píseň Můj ideál (Diana Ross a Lionel Richie Endless Love) a s Gabrielou Gunčíkovou písničku Nic nás nezastaví (StarshipNothing’s Gonna Stop Us Now).

 

Stokrát chválím čas

Ačkoliv jde o převzatou píseň od kanadského zpěváka Daniela Hilla Sometimes When We Touch, v Gottově podání s textem Zdeňka Borovce se stal z české verze Stokrát chválím čas na konci 70. let velký hit. Zejména jeho druhá část a závěr odhaluje velký rozsah Gottova hlasu. I ve třiasedmdesáti letech dává zpěvák píseň na živých koncertech na výbornou.

 

Včelka Mája

Tuhle titulní písničku k japonskému animovanému seriálu zná snad každé dítě v Česku, Slovensku a Německu.  Karel Gott natočil českou a německou Včelku Máju v 80. letech ve studiu Karla Svobody v Jevanech u Prahy. Český text pochází od Zdeňka Rytíře.

Čau lásko

Další hit, který pro zpěváka v roce 1986 složil Karel Svoboda. Text napsal Karel Šíp, tehdejší manžel Marcely Holanové, která s Gottem duet nazpíval. Šlo o jedinou větši spolupráci těchto dvou muzikantů, samotný je klip je ale ze všeho největší.

 

Když muž se ženou snídá

Gottův první velký porevoluční hit, k němuž složil hudbu zpěvák Pavol Habera. Text je opět dílem Karla Šípa. Píseň vyšla v roce 1992 na stejnojmenném album, které bylo v daném roce nejprodávanějším a dostalo platinovou desku. Minimálně na posledních čtyřech turné však Gott tuhle pecku nezpíval.

 

Co sudičky přály nám

Jednoznačně největší Gottův hit z druhé poloviny 90. století. Jde o duet s Lucií Bílou, k němuž napsal hudbu Michal DavidFrantiškem Janečkem a otextoval ho Jaroslav Machek. Píseň vyšla na albu obou zpěváků Duety. Gott a Bílá po vydání desky absolvovali velmi úspěšné turné po Česku a Slovensku.

Für immer jung feat. Bushido

Karel Gott byl jediný zpěvák, kterému německá skupina Alphaville dovolila přezpívat do němčiny její velký hit Forever Young. Karel ji také natočil s českým textem Být stále mlád, ale německá verze byla a je dodnes úspěšnější. Zvláště ta, v níž si s Gottem v roce 2008 zazpíval německý rapper Bushido.

Témata: