Nejvíc cen vyfiltroval Vladimir 518


Ceny hudebního magazínu FILTER pro rok 2008 byly rozdány. Redaktoři se shodli, že nejlepší práci za minulý rok odvedl Vladimir 518 se svou deskou Gorila vs. Architekt. Ovládl tak dvě nejprestižnější kategorie, Album roku a Interpret roku. Slavnostní večer v pražském Lucerna Music baru se nesl ve velmi uvolněné a příjemné atmosféře, a to i díky mírně retardovanému moderátorovi Lukáši Pavláskovi, který je mnohým známý z pořadu Na stojáka.

Vladimir 518 potěšil svým posledním albem Gorila vs. Architekt jak své posluchače, tak kritiku. Co je nejdůležitější, oslovil i ty hudební fandy, u nichž hip hop není na prvním místě. Zvukově je deska inspirativní celou řadou věcí, od elektra po metal, a Vladimirovy texty bývají vždy dobré. V kombinaci s vyšperkovanou show na koncertech, lasery a projekcemi, zprostředkovává opravdu atraktivní zážitek. Ceny Filteru si zaslouží už jen proto, kolik a na jaké úrovni toho za uplynulý rok stihl. Budiž mu připočteno k dobru, že jako přemýšlivý člověk věnoval symbolicky svá ocenění a vůbec celý večer zemřelému architektovi Janu Kaplickému.

Ocenění Skladba roku získala píseň Sorry Baby od Airfare. Je to na první poslech fungující hit, který navíc tuhle mladou kytarovku vynesl do rádií. Ostatní ceny přinesly zajímavé souboje a mnohdy překvapující výsledek. V kategorii Objev roku byl obtížný už výběr do nominace – natolik byl minulý rok plodný. Svou první cenu získala kapelaextravagantní elektro kapela Cartonnage, která v současné době sbírá úspěchy se svou druhou deskou Curiously Connected.

Kategorie Nejlepší festival roku nebyla příliš čitelná, ale nakonec si cenu zaslouženě odnesl Rock For People, festival s největší tradicí v České republice. Nejlepší video roku mělo na první pohled jasného favorita, animovaný klip k Lady Carneval kapely Wanastowi Vjecy. Vyhrál však povedený klip režiséra Honzy Zajíčka k písni The Days Will Never Be The Same od Sunshine. Moderátor Pavlásek si přitom k vyhlášení zval různé dobrovolníky z publika, aby si stále dokola nemusel sundávat a nasazovat brýle. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Podívejte se na video z předávání cen.

Během večera vystoupilo několik kapel, například Objev roku Cartonnage. Hanspaulští Tata Bojs sice nic nevyhráli, ale jednoznačně patřili ke hvězdám večera. Jejich písničky v akustickém kabátu a s vozembouchem místo bicích zněly velmi příjemně, škoda jen, že zahráli jen tři kusy: Šťastnější, Attention aux hommes a Pěšáky. Taneční scénu reprezentovali Skyline v čele s energickou zpěvačkou Markou Rybin (ex-Gaia Mesiah). Komu chyběla příležitost zatančit si, tentokrát si to mohl vynahradit. Vrchol večera přišel s vystoupením Vladimira 518. Předvedl skvělou show s hosty Hugo Toxxxem, Orionem a Jamesem Colem, zkrátka s českou hiphopovou smetánkou, a zavzpomínalo se i na legendární PSH.

Ceny Filteru 2008
Album roku:
Vladimir 518 (Gorila vs. Architekt), Skladba roku: Airfare (Sorry Baby), Festival roku: Rock for People, Interpret roku: Vladimir 518, Objev roku: Cartonnage, Klip roku: Sunshine (Days Will Never Be The Same)