Nightwork valili šrouby do hlavy, David Koller byl gay, byl teplej

petradamek

Po loňském premiérovém ročníku se do Prahy vrátil projekt Red Bull Soundclash. Zábavná hudební bitva dvou populárních interpretů, tentokrát Davida Kollera a Nightwork, se přesunula do většího a ještě více reprezentativního sálu Lucerny. Opět bylo plno a znovu to byla náramná švanda. A kdo vyhrál?

Že vám Red Bull Soundclash nic neříká? Tak to jste nejspíš promeškali loňské premiérové klání v SaSaZu, kde tenhle zajímavý formát odstartoval.
O co tedy jde? Proti sobě se utkají dva soupeřící interpreti (loni to byli Monkey Business a Tata Bojs) a v několika disciplínách bojují o přízeň publika. Na základě síly potlesku pak jeden či druhý dostane určitý příděl bodů. Kdo vyhrává? Samozřejmě ten s větším počtem bodů, tedy ten nápaditější, vtipnější, ulítlejší a samozřejmě „hudebnější“. Pobaví se ale všichni, především diváci. A letos i dvojice David KollerNightwork.

David Koller na SoundclashiPrávě diváků – nehledě na poměrně vysokou cenu vstupenky (v předprodeji přes 500 Kč) a několik zajímavých paralelních akcí – dorazilo opravdu spoustu a spolu s moderátorem večera Tomášem Hanákem v sále vytvořili vynikající atmosféru. A díky vychytané produkci, přesněji řečeno mnoha obrazovkám, vás ani nemuselo mrzet, když jste pořádně neviděli na pódium.

V rozehřívacím kole si Nightwork i David Koller – zatím bez bodů – zahráli každý po třech vlastních písničkách, a pak už celá paráda propukla naostro. Disciplína Cover; skladba Maroon 5 This Love. Zatímco Vojta Dyk, bosý a celý v červeném, předvedl se svou bandou povedenou prezentaci, David Koller, zejména vinou tristní angličtiny, vyhořel. Tomáš Hanák poprvé zvednul do vzduchu „svoji špinavou pracku“, Lucernou to dvakrát zaburácelo a vyšší decibely znamenaly první bod pro Nightwork.

Jedeme dál, disciplína Take Over. Jedna skupina rozehraje svoji skladbu a v polovině ji „předá“ druhé. Globální oteplování v parádní bigbeat-punk verzi znamenaly dva body pro Kollera a jeho band. Mimochodem, slyšet zasloužilého muzikanta zpívat refrén Já jsem gay, jsem gay, jsem teplej, to se nepoštěstí každý den.

Není podstatné vypisovat každou povedeně předělanou skladbu, Hanákovy vtipné hlášky či vtipné kostýmy Nightwork. Vězte, že povedených okamžiků bylo spousta. Přes Dykovo jódlování, disko Černé anděly či Oheň v rytmu reggae dospěl večer až k závěrečné disciplíně. Stařičká Jen pro ten dnešní den s jazzovou sekcí a Ondřejem Havelkou u mikrofonu, to byl skutečně mistrný závěr a poslední bod pro Nightwork. 

Ani ten však nestačil mladé kapele k vítězství. Red Bull pás si tak domů odnesl David Koller (i přesto, že v rozhovoru pro Kouli prorokoval vítězství mladším a populárnějším Nightwork) diváci zase příjemný pocit, že i v Česku existuje lepší hudební zábava než okoukané talentové soutěže.

"Nenastupovali jsme k tomu souboji jako favorité, ale ukázalo se, že se nikdy nemá nic vzdávat dopředu," řekl po soutěži Koller. František Soukup z Nigtwork podotkl, že už byli příliš pyšní a jsou rádi, že dostali "hudebně přes hudbu" právě od Kollera.

P.S.: Tipy na příště? Support Lesbiens vs. J.A.R., Kryštof vs. Mňága a Ždorp. Nebo Chinaski vs. Kabát. I když to snad radši ne.

Red Bull Soundclash
Nightwork
vs. David Koller
Praha, Velký sál Lucerny, 21. října 2011

Témata:, ,