Nová Christina Aguilera jako Lady Gaga? Ne, jako latexová domina

Jana-Moravcova

Když Christina Aguilera před lety zpívala písničku Genie in a Bottle, byla hodná holka. Od té doby si dělá doslova, co chce. Její největší provokace se ale ke slovu dostala až teď – po čtyřleté pauze vyplněné mateřstvím a přípravou prvního filmu Burlesque. Na nové desce Bionic se třeskutě sexy Xtina mění v lacinou holku a její hlas bohyně chvílemi míří do recitačního kroužku. Do vytouženého nadčasového futurismu má každopádně pěkně daleko.

O čtvrtém řadovém albu Christiny Aquilery Bionic se spekulovalo snad až do chvíle, kdy opravdu leželo na pultech obchodů s hudbou. Posouvalo se nejen datum vydání, ale měnil se i název; všechno se zkrátka ladilo do Christina Aguileradokonalosti. Není ale jisté, jestli zrovna v případě Bionic padlo kladívko na správnou hlavičku. Všechno to „laďení“ možná stálo album vytoužený futuristický sound, který tak místo budoucnosti hledá inspiraci v současných diskotékách.

Elektronické hrátky, balady a ukecaná intra
Celá novinka zvedá ze židle hned ve dvou momentech. Album je jednak – z neznámého důvodu – opravdu velmi dlouhé, za druhé ho tvoří dva proti sobě tekoucí proudy.
Část jedna vykazuje snahu o inovaci Christinina dosavadního stylu, což se daří. Část dvě zase kope za tradiční Aguileru, zpěvačku s geniálním hlasem v procítěných baladách (body navíc patří hlavně Lift Me Up produkovanou Lindou Perry a You Lost M). Christina si v baladách vyzpívává komplex z první, takřka recitační poloviny, kdy se její hlasivky dostávají ke slovu jen symbolicky.

Christina Aguilera: Moje deska Bionic je sexy, zábavná a hraváChristina Aguilera a její oblíbená latex

Takřka osmdesát minut trvající části by se ale daly zkrátit na polovinu a nikdo by nejspíše neplakal. Většina skladeb se totiž překrývá a splývá dohromady, vyložených hitů je tu poskrovnu a toužebná snaha o nadčasovost vychází naprázdno.
K celkovému dojmu a délce nepomohou ani tři intra sloužící k prostému „vykecávání se“. Smysl tak postrádá Love & Glamour, promluva o důležitosti života ve stylu glamour, stejně jako roztomilý, ale bezúčelný rozhovor manžela Jordana se žvatlajícím synkem nazvaný My Heart. Nemluvě o zpívaném intru Morning Dessert, kde je důležitá jen otázka Are You Ready For Me?

Poslechněte si první singl Not Myself Tonight

Tohle se nepovedlo
Už z dráždivého klipu k singlu Not Myself Tonight jsme si mohli detailně všimnout, kam bude asi Xtina hnát svou budoucí kariéru. Světu vládne R‘n‘B a elektronika, Bionicdíky Lady Gaga i bizarně extrémní vizáž a burleskní show. Snad proto se tu objevují skladby jako Elastic Love, Glam a Vanity.
Opakovaný vtip ovšem přestává být vtipem, a platí to i v tomto případě. Navlečená v latexových oblečcích sice ve zmíněném videoklipu může Christina připadat někomu sexy, spíš z ní ale čiší úsměvná snaha o moderní popkulturní ikonu. A nedivili bychom se, kdyby v ní kritický divák viděl spíše lascívní a vulgární dominu s blond loknami.
Podobná luxusní pornografie čiší minimálně z elektronické části desky, kde se ve většině případů jen vykřikuje, vzdychá, občas zanotuje; vše do tónů agresívních beatů a textů plných sexu nejen v R‘n‘B baladě Sex for Breakfast a dekadentní Elastic Love.

Poslěchněte si ukázku Elastic Love
Poslechněte si ukázku Love nad Glamour
Poslechněte si ukázku Lift Me Up

Jednotlivé skladby samy o sobě nejsou úplně marné. Taneční sound se na diskotékách uchytí a chytlavý popěvek z úvodní Bionic si bude popsvět ještě chvilku prozpěvovat. Dohromady ale deska tvoří ubíjející zvukovou smršť, nesmyslně doplněnou o krásné balady, pro které by bylo spíše místo na další desce nebo doplňkovém EP. Ne, milá Christino, na tohle jsme asi opravdu připraveni nebyli. Elektronická splácanina jako snaha o masově následovaný současný hudební trend se nevyvedla ani v nejmenším.

Christina Aquilera – Bionic
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 79:08

Seznam skladeb: Bionic, Not Myself Tonight, Woohoo, Elastic Love, Desnudate, Love & Glamour (Intro), Glam, Prima Donna, Morning Dessert (Intro), Sex For Breakfast, Lift Me Up, My Heart (Intro), All I Need, I Am, You Lost Me, Jungle Juice, My Girls

Témata:, ,