Noví Death Cab for Cutie – zábavní Death Cab for Cutie

Jana-Moravcova

Méně kytar, víc retra. Plus trocha Davida Bowieho a LCD Soundsystem. Tak mluvili zpěvák Ben Gibbard a basák Nick Harmer Death Cab for Cutie o nové desce Codes and Keys. Někomu by se ze zmíněné kombinace mohl tajit dech hrůzou, opak je ale pravdou. Kódy a klíče znějí hravě a zábavně.

Death Cab for Cutie, kapela z amerického Bellinghamu, na sebe od debutu v roce 1998 strhává pozornost každou deskou. Úspěšně prošla boomem indie kapel, které pobláznily celý svět a kupodivu nezapadly ani po jeho opadnutí.
S albem Codes and Keys si ale Death Cab for Cutie dávají od klasické kytarovky pohov (ačkoliv by se toto tvrzení třeba při poslechu skladby Doors Unlucked and Open v okatém stylu Radiohead mohlo zdát jako prachsprostá lež).

Částečný odklon od původního základu přinesly smyčce (Codes and Keys), ale i systematické zapojení kláves (Unobstructured Views); oboje desce dodává další slušivé odstíny.
Jistě, kytary jsou tady pořád. Zásadní jsou samozřejmě v singlu You Are a Tourist, poměrově ale ustupují jiným nástrojům a modernějším postupům. Nová deska tak chvílemi dokonce zní jako hravá kombinace TV On the Radio a Owl City; nejvýrazněji je změna slyšet v úvodní Home Is a Fire. Ta se sice v nápěvu tváří nenápadně, postupně ale přechází ve svěží eletronickou linku. Slyšíte zmiňované LCD Soundsystem?

Death Cab for Cutie – Home Is a Fire

Death Cab for Cutie – You Are a Tourist

Že by přišlo veselejší období Death Cab for Cutie? Pokud se desce Codes and Keys vyhýbáte, protože nemáte chuť zabřednout do příběhů o nepovedených vztazích a hlubokých depresích, vězte, že novinka zní úplně opačně. Snad Nicka Harnera a spol. přestaly rozbory toho, co mohlo být, ale není, bavit. Jisté však je, že dokonalá souhra všech jedenácti skladeb přináší radost; z harmonie, z muziky jako takové, ze života mezi blízkými.

Pokud je pravda, že kapela začala desku natáčet s cílem najít novou fungující rovinu hudby, která by tak trochu Codes and Keysodbočila z třináctileté dráhy kapely, musí být naprosto spokojená. Sedmé album Death Cab for Cutie funguje jako dobře namazaný a zábavný stroj.

Death Cab for Cutie – Codes and Keys
Vydavatelství: Supraphon
Celkový čas: 45:04
Seznam skladeb: Home Is a Fire, Codes and Keys, Some Boys, Doors Unlocked and Open, You Are a Tourist, Unobstructed Views, Monday Morning, Portable Television, Underneath the Sycamore, St. Peter’s Cathedral; Stay Young, Go Dancing

Témata:,