Od Batmana za kameru aneb 5 herců, kteří taky režírují

ivaprivrelova

Nedávno přišel do kin film Cesta naděje, první režijní pokus Russella Crowea, za chvíli z Febiofestu dorazí druhý kousek zrežírovaný Alanem Rickmanem - Králova zahradnice. Na Febiu byla k vidění i režijní prvotina Paula Bettanyho. Režírujících herců je prostě čím dál víc. Ale všichni si dají rozdělit do pěti následujících kategorií.

Herci, kteří si jednou zkusili režii

Poznali, jaké to je stát za kamerou, ale pak se radši vrátili ke své původní profesi.
Kdo sem patří:
Marlon Brando, kmotr všech generací herců ochotných prožívat své role na vlastní kůži. Jeho režijní pokus už ale tak vlivný nebyl; western s freudiánskými přesahy Křivák se nelíbil kritikům, producentům se zase nelíbilo, že Brando přetáhl rozpočet, a Brandovi se nelíbilo, kolik smělosti režie vyžaduje. I Charles Laughton se po špatných kritikách zařekl, že jedna režie mu stačila. Až po pár letech všem došlo, že jeho noirové psychodrama Lovcova noc je klasika. Také Gary Oldman má na kontě jediný film, vzpomínku na krušné dětství Pouze vnitrožilně. Na příští rok ovšem připravuje biografii filmového průkopníka Eedwearda Muybridge.

Marlon Brando a Křivák

Herci, kteří občas režírují

Stále se živí jako herci, čas od času si ale natočí film – ve kterém většinou i sami hrají.
Kdo sem patří:
Julie Delpyová, která napodobila kamaráda Richarda Linklatera ve svých 2 dnech v Paříži a 2 dnech v New Yorku. Nebo Tim Robbins, který své názory vyjádřil i v satiře Bob Roberts či dramatu Mrtvý muž přichází. Tam režíroval Seana Penna, jenž taky točí – na kontě má zatím čtyři intenzivně seriózní filmy (poslední Útěk do divočiny z roku 2007). Ani v jednom nehrál. To Ben Stiller se ve svých filmech objevuje rád, viz Zoolander, Tropická bouře nebo Walter Mitty a jeho tajný život. Nejvíc se rozhodnutí začít občas režírovat vyplatilo Benu Affleckovi. Díky dramatům Gone Baby Gone, Město a Argo ho svět začal brát zase vážně. I když ne tak vážně jako Batmana v chystaném filmu Batman V Superman: Úsvit spravedlnosti

Ben Affleck jako Batman

Herci, kteří jsou i režiséři

Pravidelně hrají i pravidelně a s úspěchem režírují.
Kdo sem patří:
Kenneth Branagh, který se po adaptacích Shakespearových her pustil do adaptací komiksů, populárních knih a pohádek. I když mu role Laurence Oliviera v Mém týdnu s Marilyn přinesla oscarovou nominaci, v poslední době se nejvíc proslavil jako režisér prvního Thora. I Branaghův idol Olivier byl známý jako režisér (shakespearovských adaptací). Jako režiséra i po Památkářích pořád bereme vážně také idola George Clooneyho, a to díky jeho inteligentním filmům jako Dobrou noc a hodně štěstí. Víc než se zdá se skrývalo i v Charlie Chaplinovi, který jako režisér rozšířil záběr grotesky o melodrama a satiru. Sám si natočil své nejlepší filmy (Kid, Moderní doba, Diktátor) a režii se věnoval až do konce kariéry v roce 1967. 

Charlie Chaplin režisérem svého bezvadného filmu Kid

Herci s Oscarem za režii

Speciální kategorie patří těm hercům, kteří mají doma Oscara – ovšem ne za hraní, nýbrž za režii.
Kdo sem patří:
Robert Redford s debutem Obyčejní lidé, nečekaně střízlivým dramatem, které v roce 1981 na Oscarech nečekaně porazilo Scorseseho Zuřícího býka. Rok po Redfordovi se díky opusu o americkém novináři ve víru ruské revoluce Rudí jako režisér prosadil Warren Beatty. Potvrdil tak, že pověst neodolatelného svůdce nevystihuje všechny jeho kvality. Oscara za režii mají i dvě hvězdy, které dnes hledají cestu na výsluní. Kevin Costner ho dostal za epos o střetu Indiánů a Američanů Tanec s vlky a úspěch měl i v apokalypsách Vodní svět a Postman. Mel Gibson sošku získal za epos o boji Skotů proti Angličanům Statečné srdce a uznání ztratil pro své kontroverzní výroky, chování a filmy jako Umučení Krista. Nejlepší kredit si tak momentálně ze všech režírujících herců drží bývalý kovboj a drsný Harry Clint Eastwood. Ten má doma Oscary za klasicky vyprávěná dramata Nesmiřitelní a Million Dollar Baby

I Robert Redford má Oscara – za film Obyčejní lidé

Herci, které si pamatujeme hlavně jako režiséry

A pak tu jsou takoví, u kterých jsme už (po)zapomněli, že také hráli.
Kdo sem patří:
Třeba bývalá teenage hvězdička Ron Howard s oscarovou návnadou Čistá duše. Nebo člen Divoké bandy John Cassavettes, který se z herce změnil v praotce amerického nezávislého filmu díky dílům jako Žena pod vlivem. I Richard Attenborough byl nejdřív herecká hvězda a hraní se nevzdal ani v pozdějším věku, víc úspěchů si ale připsal jako režisér životopisů (Gándhí, Chaplin). Woody Allen se sice k režii obrátil až po to, co mu někdo jiný zkazil scénář k filmu Co nového kočičko? a jako herec se ukazuje často. Ovšem hraje většinou ve svých vlastních filmech, víc titulů režíroval a nejvíc Oscarů má za scénáře. Orson Welles se častěji živil jako herec, to ale hlavně proto, že na své filmy těžko peníze. Sám se považoval hlavně za režiséra – a Občan Kane by nebyl jeden z nejlepších filmů historie, kdyby v něm Welles jenom hrál. 

Oscarový Woody Allen

Témata: