Opusťte sály, zahoďte popcorn. Letní kina hlásí nástup!

karolinabranikova

Celý rok jsme se těšili na letní filmovou sezónu a ode dneška je oficiálně tady! O premiéru promítání pod širým nebem se postaral pražský projekt Containall, ale můžete se těšit i na letní kino z autobusu, vlastního auta nebo paluby lodě. Tady je náš průvodce letními kiny roku 2015.

Containall

První vlaštovku do světa letňáků vyslalo mobilní kino Containall už v posledním jarním měsíci. Crowdfundingový web Hithit pomohl před dvěma lety nasbírat peníze na přeměnu kovového kontejneru v pojízdné kulturní centrum a malý biograf se tak v letošní sezóně objeví hned na dvou místech v Praze. 

Na jarní/letní premiéru se můžete přijít podívat už dnes večer do ulice Cihelná mezi Karlovým a Mánesovým mostem. Na programu bude film Klip srbské režisérky Maji Miloskterý vypráví příběh šestnáctileté Jasny rétorikou sexu, drog a popu. Snímek o životě balkánských teenagerů se točí kolem alkoholu, násilí, rozbouřených pubertálních hormonů a digitálních technologií, takže asi bude na Malé straně pěkně horko. Děti nechte raději doma. 

Kulturní vyžití v Containallu ale sahá dál něž na promítací plátno a do 14. května se tak můžete zúčastnit autorských čtení, open air fingerboardových závodů, audiovizuální přednášky nebo cestovatelské vyprávění dvaadvacetiletého fousáče o tripu na Srí Lanku. V druhé polovině měsíce se kontejner přesune pod letenské kyvadlo na stanoviště Stalin, kde zůstane až do října (nebo do konce dobrého počasí).

Foto: Facebook Containall

Coming soon..

Containellem ale letošní outdoorová kinematografická sezóna rozhodně nekončí. Promítací plátna pod širým nebem roztáhnou na ulicích, v parcích a zahradách také: 

Letní kino v Karlíně,
Pardubické letní kino Pernštějn,
brněnské Letní kino

a od 1. června v Plzni otevře i muchlovací Autokino. Oblíbený způsob sledování filmu po americku má nespornou výhodu odhlučnění spoludiváků chroupajících popcorn. 

Narozdíl od výše jmenovaných se s programem vytasilo zbraslavské Letní kino Kamínkakteré zahájí sezónu 4. června projekcí snímku Hodinový manželPokračovat bude španělským Pulp Fiction Divoké historky, dokumentem Trabantem až na konec světa a měsíc zakončí romantickou macháčkovinou Pohádkář.

Netradiční kino se v létě rozjede také pod taktovkou Pražského dopravného podniku. Jíž poosmé bude ulicemi hlavního města projíždět Kinobus, který na několika stanovištích rozbalí večerní promítání padesátky snímků. V pohybu bude i Letní kino na lodi, které bude stejně jako loni brázdit vody Vltavy. Doufejme, že se organizátorům podaří sestavit kvalitní program, aby pasažéři nemusli opouštět své sedačky skokem přes palubu. 

Foto: Facebook Kinobus

Letní promítání kdekoli

Pokud patříte mezi náročnější diváky, které běžná nabídka venkovních projekcí neoslovuje, udělejte si vlasní letňák. Projekt Dělám kino uspokojí chutě milovníků alternativní kinematografie i všech, kteří vždy toužili po vlastním kinosálu. Za dvouset korunový poplatek dostanete vybraný film, plakáty, placku a elektronickou pozvánku pro kámoše na promítání. A jestli si artovku pustíte sami doma na gauči nebo v parku na grilovačce s kamarády, už je jen na vás. 

 

 

Témata: