Pálfi už neprovokuje perverzními nechutnostmi, zajímají ho lidé


Předposlední den Letní filmové školy v Uherském Hradišti ovládl přednáškový sál a filmové sály maďarský režisér György Pálfi, celý den se tam promítaly jeho krátké i delší filmy. V podvečer proběhlo „slavnostní“ zakončení festivalu. Tak trochu zbytečné.

György PálfiV průběhu parného sobotního dne se v Uherském Hradišti promítály – jak jinak – české, maďarské, rakouské, polské a francouzské neobarokní filmy. Z těch českých bych ráda upozornila na velmi milé a originální překvapení pro dětské i dospělé diváky od Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál. Jan Budař uvedl nově sestříhaného Hrubeše a Mareše, na kterém spolupracoval s režisérem Vladimírem Morávkem (Nuda v Brně). Noční projekce České RAPubliky přilákala na Masarykovo náměstí dav zvědavých lidí a nadšenců hip hopu, stejně jako je režisér Pavel Abrahám. (Přečtěte si na Kouli recenzi filmu.)

(Dřívější) úchylné a perverzní filmy maďarského režiséra
Podrobněji se ale dnes podíváme na maďarské snímky, které přijel osobně představit mladý režisér György Pálfi. Veřejnost zaujal už svými krátkými filmy a ocenění za své originální počiny sbírá i na světových festivalech. Jeho celovečerní debut Škyt sleduje život na malé maďarské vesnici, stejně jako kontroverzní film Taxidermia, který dotahuje provokativní metafory, satirické narážky a naturalistické zobrazení až do extrému, takže ho diváci i kritika často označují jako „úchylný“ nebo „perverzní“. Diváci měli možnost vidět i Pálfiho tři krátkometrážní díla, která často vznikala na objednávku pro HBO. Lehkostí a vtipem vynikly především snímky Pokrové eso a Nejlepší přítel člověka, přičemž ten druhý s nadhledem vypráví o bojích fotbalových fanoušků, kteří mají animované zvířecí hlavy.

Lekci filmu pojal Pálfi netradičně a přítomné zvědavce překvapil vyžadovanou interaktivitou. Posluchači zvyklí spíše na jednostranné přednášky se velmi neochotně svěřovali režisérovi se svými osobními problémy. Až poté jsme pochopili, že Pálfi chce na takové komunikaci demonstrovat, jak vznikal jeho poslední film Nejsem tvůj přítel. Režisér totiž neměl předem připravený scénář, vybral si neherce z ulice a ty potom nechal improvizovat v předem vymezených situacích. „Zajímají mě především samotní lidé, jejich chování a vztahy,“ říká Pálfi.

Podívejte se na ukázky z Pálfiho Taxidermie

Díky jeho poutavému vyprávění jsme málem nestihli slavnostní zakončení Letní filmové školy. To se odehrávalo v kině Hvězda, a protože filmovka nemá soutěž, nejednalo se o tradiční vyhlašování vítězů a udělování cen.
Asi hodinová show byla založená na úplně stejném principu jako zahájení přesně před týdnem, a i když byla moderátorka i (opět ti samí) hosté vtipní, celá akce působila tak trochu zbytečně. Přestože včera festival oficiálně skončil, celou neděli budou ještě probíhat filmové projekce. 

Témata: