PJ Harvey, Anna Calvi a Clare Maguire. Zajímavé ženy i muzika

Jana-Moravcova

Slyšeli jste už letos o Anně Calvi a Clare Maguire? První velmi netradičně přezpívala skladbu Jezabel od Edith Piaf, druhá přijede do Prahy spolu s bombou loňského podzimu, kapelou Hurts. Obě dívky letos nachystaly první desky, obě mají netradičně syrové i dramatické hlasy. Roste v Anně a Clare konkurence pro PJ Harvey, ženu, která nedávno vydala osmou desku Let England Shake?

O Londýňankách Anně Calvi a Clare Maguire se šuškalo už na přelomu roku v souvislosti s pravidelnou anketou BBC Sound Of.
Nominaci sice v páté místo proměnila jen tajemná třiadvacetiletá kráska s hlubokým hlasem Clare Maguire, jejíž písničku Strangest Thing si na MySpace pustilo už přes půl milionu lidí, drobné Anně, křehké dívce, která má zkušenost z hraní před Nickem Cavem nebo kapelou Interpol, to ale nevadí. Posluchače uhranula sebejistou verzí skladby Jezebel od Edith Piaf a prvním albem, o němž se nyní v hudebních kruzích mluví tolik, že jí to vynahradí přední místa ve všech anketách.

Clare Magurie – Strangest Thing

http://www.youtube.com/watch?v=6p0FdHZ54fg

Co na to harcovnice nezávislé scény PJ Harvey? Její pozice jedné z nejzajímavějších hudebnic současnosti je i přes tlaky nováčků prozatím jistá. Úder vrátila sebejistě a na Valentýna s novou deskou Let England Shake.

I když PJ Harvey překročila čtyřicítku, utíká dál a všechny potenciální stíhače nechává na míle daleko. Na novém albu Let England Shake se rozhodla umíchat lektvary z psychedelické alternativy; zoufale křičí, ale zároveň šeptá chytlavými a něžnými melodiemi i texty ostrými jako břitva. V rejstříku PJ nic neobvyklého, tentokrát je to ale daleko více písničkové.

PJ Harvey – The Words That Maketh Murder

Ve skladbách jako The Last Living Rose či The Words That Maketh Murder mísí naléhavost anglické tradice s akutní touhou po lásce a když do harmonicky dokonalé The Glorious Land napasuje venkovskou trumpetu, je to vlastně pochopitelné.

Harvey nenechává skladby čisté. Špiní je a vždycky špinila po svém; v rockovějších časech okolo desek To Bring You My Love nebo Is This Desire k tomu používala rozostřené kytary, na aktuální desce jsou to nejrůznější zvuky a melodické obraty. Často zní jako by proti srsti, vždycky ale zajímavě a poutavě.

PJ Harvey – The Last Living Rose

PJ Harvey a ty druhé
Hlas novicky Clare Maguire bývá přirovnáván k Annie Lennox, nám ve skladbách Ain‘t Nobody a The Last Dance silně připomíná Cher.

http://www.youtube.com/watch?v=y2peghEih74

Clařina směs popu a zvláštní spirituální atmosféry ale funguje kupodivu dobře; Clare je totiž v první řadě výtečná vokalistka, která se nebojí povodit hlas v téměř děsivých hloubkách. Její přednes pak snese jak skoro neznatelný klavírní doprovod (Strangest Thing), tak i zběsile uhánějící beaty v Ain Nobody.

Clare Maguire
Clare se narodila 15. září 1987 v Londýně, do irské muzikantské rodiny. V sedmi letech začala skládat vlastní písničky, později si oblíbila Johnnyho Cashe a Michaela Jacksona. Největší vliv na ní ale mají gospeloví zpěváci a hudebníci, kteří míchají spirituální melodie s rock‘n‘rollem. V sedmnácti začala svoje dema vkládat na svůj MySpace. Trefa do černého – skladbu Strangest Thing si pustilo skoro půl milionu lidí. Pro Claire se nadchnul i Jay-Z, který ji představil i Jarvisu Cockerovi. Svůj debut Light After Dark nahrála zpěvačka u Polydoru.

I drobná Londýňanka Anna Calvi potápí svůj hlas do hlubin, nebojí se ale dramatických výšek (The Devil) nebo něžného našeptávání do rockových podkladů v No More Words. Když cítí, že to je potřeba, zabere na kytaře, kromě toho ale dokáže vyprodukovat i celkem standardní songy jako Suzanne & I nebo Desire se silnými refrény.

Anna Calvi – No More Words

Je sympatické slyšet, že zajímavé zpěvačky se neukazují jenom na folk-písničkářské scéně mezi Adele, Duffyči Amy Macdonald, ale i tam, kde to měla pod palcem zmiňovaná PJ Harvey, tedy v kategori netradiční práce s melodií, harmonií i zvuky.
Pokud se k dívkám přidají i kluci (aktuálně stojí za zmínku třeba James Blake), pak bude hudební svět zase v rovnováze.

Anna Calvi
Anna Calvi, Londýňanka s italskými kořeny, chtěla původně studovat výtvarné umění, nakonec se ale rozhodla pro hudbu. Založila několik kapel, aby se spokojila s intimním doprovodem multiinstumentalistky Mally Harpaz a bubeníka Daniela Maidena-Wooda. I ona zaujala vlivné pány, kteří jí nakonec zařídili smlouvu u Domino Records; padla do oka třeba Brianu Enovi, který se stal jejím neofociálním mentorem. Dotáhla to až na předskokana Interpol a Nick Cave ji osobně pozval na turné jeho projektu Grinderman. Annin eponymní debut vyšel v polovině ledna 2011 a zatím sbírá takřka stoprocentní hodnocení.