Placebo se vrací. Rozpoutali bitvu a jsou silnější než kdykoliv předtím


Jedna z nejoriginálnějších britských kapel, alternativní rocková skupina Placebo, zavítá už popáté do Česka. Letos fanouškům předvede svoji aktuální formu v bitvě o sluneční paprsky. Co od Placeba, jednoho z headlinerů festivalu Rock for People v Hradci Králové, můžeme 6. července čekat? Rozhodně prvotřídní dekadentní kytarovou nálož. Tentokrát ale s větší dávkou pozitivní energie než kdy dřív.

Placebo, parta kolem bisexuálního frontmana Briana Molka, se dala dohromady v roce 1994, v éře tehdy tolik populárního britpopu. K němu se ale Placebo hlásit nehodlali. Jejich kořeny totiž vycházely spíš z glam-rocku 70. let a mezi ty, kteří kapelu ovlivnili, patří například David Bowie, T-Rex, nebo The Pixies.
Zpěvák Brian Molko však zašel dál: ubral romantiky a naopak přidal na provokaci. Zkuste se třeba podívat na videoklipy k písním Teenage Angst nebo Nancy Boy z debutové eponymní desky.

Podívejte se na klip k písni Teenage Angst

http://www.youtube.com/watch?v=YGjTNvpO_rM

Do uší i očí vás praští syrový kytarový zvuk a afektovaný projev dlouhovlasého Molka, který se předvádí se svými černě nalakovanými nehty a ještě k tomu rád oblékne dámské šaty. Zpívá o vlastní zkaženosti, drogách a o tom, že přestože nikdy nebyl extrovert, stále ještě dýchá. Zatímco ti neznalí se budou přít o to, jakého pohlaví vlastně je, znalcům bude jasné, že tady jde hlavně o kvalitní muziku.
 
PlaceboV roce 1997 se sestava Placeba ustálila. Kromě Molka do kapely patřil ještě  vytáhlý baskytarista Stefan Olsdal, jediný homosexuál v kapele, a bubeník Steven Hewitt, pro změnu zapřísáhlý heterosexuál. O rok později vydala skupina svoje komerčně nejúspěšnější album Without you I´m Nothing s hitem Every you Every me, který je populární především z filmu Velmi nebezpečné známosti. Následovala alba Black Market Music a elektronické Sleeping with Ghosts. Po singlové výběrovce Once More with Feeling (singles 1996 – 2004), vyšlo v roce 2006 album Meds, které překvapilo temným zvukem a depresivními texty. 

Od vydání posledního alba uplynuly tři roky a bez nadsázky můžeme  říct, že rok 2009 je pro Placebo přelomový. Skupina se vyhrabala z tvůrčí i osobní krize, jejímž vyvrcholením bylo vyhození bubeníka Stevena Hewitta. Nahradil ho mladý blonďák Steven Forrest a i díky němu se Placebo opět našli.
Přestože se Brian nedávno stal otcem a letos oslaví sedmatřicáté narozeniny, na jeho originalitě se nic nezměnilo. Opět překvapuje dlouhými vlasy, kterými evokuje svůj androgynní vzhled z poloviny devadesátých let. A spolu s tím přichází Battle For the Sun, deska, která charakteristický rukopis Placeba nezapře. Ovšem tentokrát máme před sebou Placebo zvukově vytříbenější, veselejší a melodičtější.

Battle For the Sun: Statečný boj s temnotou
Šestá studiová deska nabízí celou řadu překvapení. Je to první koncepční album skupiny, které,  jak říká Brian  Molko, symbolizuje vykročení z temnoty na sluneční světlo. K tomu kapele dopomáhá nejen nový bubeník, ale také častější zvuk kláves, ke slovu se dokonce dostává i trumpeta a saxofon. O nezbytnou dávku deprese však rozhodně ochuzeni nebudete. Hlavní důraz se tady ale klade na energii, která z Battle For the Sun doslova tryská.
Důkazem je jízda Ashtray Heart (to je mimochodem název vůbec první kapely, kterou ještě na střední škole Brian založil) nebo titulní epická skladba Battle for the Sun nekompromisně se  valícím tempu. Tady Brian poprvé předvádí svůj typický, ječivě nosový vokál vyhnaný snad až někam ke slunečním výšinám. První singl z desky, skladba For What It´s Worth, je paradoxně možná nejslabší z celé kolekce. To nejlepší ale teprve přijde!

Podívejte se na video k singlu For What It´s Worth

http://www.youtube.com/watch?v=Lo2cSq3s4NM

Za vítězstvím s energickým zvukem
V polovině alba narazíte na jarními paprsky prozářený song Bright Lights, bezesporu nejvíc pozitivní věc na desce a jedna z největších hitovek, kterou kdy Placebo nahráli. Rozmáchlá The Never-Ending Why v sobě skrývá žhavou energii a atmosférická Happy You´re Gone zase z křehkého začátku graduje až do triumfálně naléhavého refrénu. Závěrečná Kings of Medicine je pravděpodobně nejlepší písničkou na desce. Pro Placebo zvukově hodně netypická, díky saxofonu a trumpetě velice barevná.
Placebo vychází z téhle dvaapadesátiminutové bitvy s hlavou zdviženou a čistým štítem. Připravila totiž vyrovnané album, které obsahuje spoustu potenciálních hitů. Takže v Hradci Králové se rozhodně máme na co těšit!

Placebo: Battle For the Sun
Stopáž: 52:15
Vydal: PIAS
Skladby:
Kitty Litter, Ashtray Heart, Battle for the Sun, For What It´s Worth, Devil in the Details,BrightLights, Speak in Tongues, The Never-Ending Why, Julien, Happy You´re Gone, Breathe Underwater,ComeUndone, Kings of Medicine

Témata:,