Placebo zpívají o lásce. Ale bez emocí

david-p-stefanovic

Devatenáct let od založení, čtyři roky od posledního alba. Placebo už dávno nejsou outsideři, kteří hrají dalším outsiderům a kteří se ve skladbách předhánějí, jakou drogu vychválí víc. Teď zpívají o lásce tak uhlazeně, až to začíná být nuda.

Novinka skupiny Placebo Loud Like Love je „konceptuální album“ a můžete hádat jednou, kolem jakého tématu se otáčí. S tímhle typem nahrávek se musí opatrně: třeba 30 Seconds to Mars si na něm letos vylámali zuby, i když u nich šlo spíš o nemohoucnost muzikální než textovou (recenze). Alternativní rockeři ze San Diega Angels & Airwaves na stejném tématu postavili hned dvě alba za sebou a vybruslili z toho se ctí. Jen Brian Molko a jeho parta se drží zlaté střední cesty.

Poslechněte si Placebo v Youradiu

Právě lpění na zlatém středu je největší kámen úrazu. Doby, kdy Placebo mlátili hlava nehlava do kytary a křičeli u toho, jsou sice dávno pryč, ale člověku se po nich po sedmačtyřiceti minutách absolutní uhlazenosti docela zasteskne. Molko unyle zpívá… a zpívá… a zpívá… a vůbec při tom nezmění výraz. Jediná píseň, která přetrhne zasněnou nit a připomene staré časy, je svižná Rob the Bank, jež album (možná v záblesku koncepční geniality) půlí. A pak Too Many Friends, hit, který jako jeden z mála není o lásce, ale o instantních vztazích na sociálních sítích.

Zbytek desky zcela ovládají klávesy, čím zastřenější, tím lepší. Atmosféra až nerealisticky hvězdné letní noci, kdy ležíte na zahradě, koukáte na nebe a na celém světě není nic než vaše myšlenky na všechny sladkobolné lásky, které jste ztratili a ještě ztratíte. Jednotlivé písničky od sebe v podstatě neodlišíte, z unifikované houštiny vystupuje jen tu refrén, tu zajímavější znělka. Třeba Hold On To Me si zapamatujete lépe než ostatní, protože… se na jejím konci mluví.

Perfekcionismus je fajn, ale není dobré plést si ho se sterilitou. A Loud Like Love je tak akurátní, že zkrátka neprobouzí žádné emoce. Ukázka „příjemného alba“, které si můžete pustit kdykoliv a dělat při něm cokoliv, protože neklade nejmenší nároky na pozornost. A výborně se u něj sní.

Jen pro srovnání, pusťte si desku In Rolling Waves od teprve pětileté novozélandské kapely The Naked and Famous, jež náhodou vyšla ve stejném týdnu a za použití stejných nástrojů ve velmi podobném stylu srší obrovskou Placebo - Loud Like Loveenergií od začátku do konce. Vzpomeňte si při tom na mladé rozzlobené queer hochy, kteří měli před devatenácti lety spoustu špíny za nehty a nebáli se ji použít.

Placebo – Loud Like Love
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 47:22
Seznam skladeb: Loud Like Love, Scene of the Crime, Too Many Friends, Hold on to Me, Rob the Bank, A Million Little Pieces, Exit Wounds, Purify, Begin the End, Bosco