Podzimní loučení se Sázava festem


Podzimní odnož jednoho z největších letních festivalů u nás, O2 Sázava festu, byla posledním zábleskem letošních hudebních setkání. Konala se netradičně v pražském klubu Abaton a vystoupili například Ewa Farna, slovenští Desmod, blázniví Wohnout nebo Skyline.

V Abatonu to v sobotu 8. listopadu pěkně žilo. O2 podzimní Sázava fest přilákal přes tisíc návštěvníků. Těm Prostor Abatonu nabídl dvě stage. Zajímavostí byla možnost poslat SMS na speciální číslo a váš vzkaz se pak objevil na plátně nad hlavním pódiem. Někdy to bylo opravdu zábavné počtení.

O začátek na hlavní scéně se postarali 2 wings Dana Šustra & Blanka Šrumová, tedy bývalá Tichá dohoda, a možná se tak rýsuje i její znovuzrození.

Ewu Farnou, která v Abatonu křtila své DVD Vzhůru ke hvězdám, lze i přes její doposud mokrou občanku považovat za mazáka. Množství odehraných koncertů je na ní znát. Přestože nic nového nepředvedla (ale kdo to od ní čekal? – podle ohlasů se stejně ukázalo, že jejím největším hitem je stále song, se kterým debutovala, Měl´s mě vůbec rád), na pódiu působí jistě, mile a na svůj věk má vyzrálý hlas.

Skupina Desmod je ve své domovině na Slovensku hvězdou první velikosti, jako například Elán nebo No Name. V Česku však tak známá není, což je škoda. Ale jejich hvězda bude ještě stoupat. Už proto, že zpěvák Mário Kuly Kollár má příjemný hlas, který i přes určitou hrubost umí pohladit, a pomalé balady kapely snesou srovnání i s těmi od Elánu. Mimochodem, Desmond mají zajímavého bubeníka Jána Škorce, který si během hraní stihne v klidu vykouřit cigaretu.

Gipsy.cz měli na začátku jisté problémy s hladinou zvuku, ty se pak povedlo vyřešit, a tak mohli vypálit svou hitovku Reprezent, která pochází z jejich stejnojmenného nejnovějšího alba. Toto album však na předchozí trochu ztrácí v textech. Gipsy.cz představují živelný hip-hop kořeněný řádným romským muzicírováním (někteří členové ovládají hru na více hudebních nástrojů), to vše s rapem a beatboxem v podání Radoslava Bangy alias Gipsyho.

Živelná ochutnávka z alba Reprezent

To Wohnoutům trvalo povinné ladění ještě déle, nakonec se ale sladili a publikum naprosto „odvařili“. U hlavní stage nebylo vůbec k hnutí. Wohnout se na pódium vlili s písní Ganga a nevyvedlo je z míry ani to, že mezi ně nečekaně vtrhl jeden fanoušek. Pravda, že celou show výrazně nenarušoval. Nakonec skočil zpět mezi ostatní diváky, a tak se celý incident obešel bez úhony na obou stranách. Tedy myšleno z úhlu koncertu; jestli onen fanoušek dopadl natvrdo nebo ne, to jsem nezjišťovala.

Vrchol večera měl, alespoň podle line-upu, teprve přijít s kapelou Skyline. Kvůli zpoždění oproti programu začali Skyline hrát až kolem druhé hodiny ranní. Kvůli této pokročilé době se divácká účast po skončení Wohnoutů o dost snížila, což ve výsledku nebylo tak špatné, protože velká část fanoušků už byla ve značném stádiu únavy (opilosti). Ti, kteří ale zůstali do konce, neprohloupili. Skyline předvedli, že s novou zpěvačkou Markou Rybin nabrali i novou sílu a energii.

Počkat si na Skyline se vyplatí

Na menší scéně byla nejvýraznější skupina Rybičky 48, která se svými hlasitými kytarami a silnými (no ano, sprostými) texty sklidila největší úspěch, a Banana Zeroes, jež se na začátku vystoupení ve vtipu překřtili na Banana Heroes, hrající elektronickou muziku říznutou hardcore, kytarou a zpěvem. Zeroes si dali oproti ostatním kapelám dvojnásobnou stopáž vystoupení. Na plátně za nimi se během koncertu promítaly různé katastrofické a psychadelické výjevy, které zcela odpovídaly jejich stylu.

Na závěr poznámka k Prostoru Abaton: místnost, kterou čas od času musíme navštívit všichni, připomínala kulisy z filmu Saw.

Témata: