Pohoda 2014, den 1: Dvouhodinová lekce elektroniky podle Kraftwerk

ondrejbambas

Osmnáctý ročník oblíbeného slovenského festivalu Bažant Pohoda přinesl první den kratší program, přesto se hned vytasil s největším jménem. Kraftwerk se svou 3D show odehráli dvouhodinový průřez elektronickou hudbou, ještě před nimi ale potěšili fanoušky kytar Australané Tame Impala.

Někdo považuje letošního headlinera

), přínos Kraftwerk elektronické hudbě je neoddiskutovatelný. 

Pořadatelé Pohody si splnili svůj sen, a splnili ho i mnohým fanouškům. Většina byla doopravdy zvědavá, jak to s těmi 3D brýlemi bude vypadat a kdy Kraftwerk zahrají oblíbené tracky z desky Tour de France nebo dálniční hymnu Autobahn. Všeho se zaplněný prostor před hlavní stageí dočkal, ovšem ne každý dokázal vydržet až do konce. Podobně jako kladlo vysoké nároky na soustředění loňské vystoupení Atoms For Peace (report), těžko stravitelný byl i dvouhodinový exkurs napříč dějinami počítačů, během kterého asi nejednoho posluchače zarazilo, jak moc jsou písničky Kraftwerk aktuální: stačí se poslechnout třeba Talk od Coldplay, ti si od Kraftwerk vypůjčili Computer Love

Kraftwerk neurčují tempo ale pouze v hudbě, za zmínku stojí i posouvání hranic obrazu. 3D vizualizace možná není dokonalá, ale to nebyl před necelými pěti lety ani Avatar (recenze). Zatímco blockbuster Jamese Camerona sázel na monumentálnost, němečtí veteráni upřednostňují minimalismus – jednoduché projekce s údernými hesly, několika nálety vesmírných stanic a létajícími notičkami. Když pak efektní nasvícení obleků Ralfa Hüttera a spol. pohaslo, zbyl z nich jen stín a aura lidských strojů zmizela (Man Machine, pseudo human being Man Machine, super human being). Odkaz ale zůstal.

Skvělé naladění na večer připravili nejdříve čeští The Finally, kteří měli těžkou úlohu nastoupit proti času stále populárnější domácí zpěvačky Katarzii, a později i britské trio Band Of Skulls, které se obešlo i bez svého letošního hitu Nightmares.

Hlavním tahákem byla ale až od devíti skupina Tame Impala. Ještě než začala, zvukař pouštěl My Bloody Valentine, v současnosti nejoblíbenější kapelu klávesisty Jaye Watsona, jak zaznělo na předchozí tiskovce. Na ní působili všichni velice uvolněně a stejně pozitivní náladu přenesli svým setem i na diváky.  Vymezeného času využili na minutu přesně, na připravený přídavek už se ale bohužel nedostalo. Příjemná slovenská premiéra, snad brzy i u nás.

Bažant Pohoda 2014
Kraftwerk, The Finally, Katarzia, Band Of Skulls, Teme Impala

Trenčín, letiště, 10. 7. 2014

Témata:,