Pohoda 2013, den 2.: Do sebe zahledění bezchybní Atoms For Peace

ondrejbambas

Přes počáteční přeháňky se večerní počasí ustálilo a nic nebránilo tomu užít si druhý pohodový den. Večer ovládli očekávaní Atoms For Peace, před nimi však bohatý program nabídl ještě vystoupení Karin Park nebo Bloc Party. Večerní taneční zábava byla v režii francouzského dua Justice.

S dalším životem Bloc Party to nevypadá dobře. Ani tentokrát nenastoupili s bubeníkem Mattem Tongem, tentokrát však za bicí neusedla ani Sarah Jones, nýbrž technik (?), který byť technicky zvládl všechno, nedokázal do hry vnést pulzující energii. Mezi členy zkrátka zřejmě neproudí ta správná energie, a nepřidal tomu ani samotný Kele, který se při příchodu na scénu tvářil znuděně a k tomu žvýkal. Slova o skvělé party mu tak šlo zpočátku jen stěží uvěřit. Po dvaceti minutách se ale nálada zlepšila a díky skákajícímu davu se vystoupení otočilo v příjemnou záležitost a ve spojení se zapadajícím sluncem to byl skvělý start nadcházejícího večera, byť zřejmě jeden z posledních, kdy jsme Bloc Party mohli vidět naživo.  

Nejlepší sobotní electro: Justice

Dvouhodinový DJský set nacpali vším. Na rozdíl od předešlého dne s Diplovou jasně vymezenou produkcí se nebáli čistého trancu a neopomněli ani věci z vlastní tvorby jako Civilization, D.A.N.C.E. a samozřejmě i ukázka z We Are Your Friends. Největší drzost ukázali, když mezi taneční beaty zařadili Boney M a celé vystoupení zakončili sérií evergreenů s hity I Love Rock´N´Roll, Freedom nebo Don’t Stop Me Now. Perfektní tečka druhého dne.

Davy na Atoms For Peace
Hra o trůny letošního ročníku měla příjemnou předehru ve formě vystoupení Tonyho Allena, jehož zásluhy neopomněl později vyzdvihnout ani baskytarista Flea.

Po desetiminutovém čekání ale začal koncert, s jehož pódiovou atmosférou se dá těžko co srovnat. Všechno se odehtávalo „tu a práve teraz", zejména o tom totiž hudba Atoms For Peace je. Žádné prostoduché řeči, žádná póza, tady hrají kluci, které to spolu doopravdy baví.

Z vymezených dvou hodin hodin zabrala jejich show jen něco málo přes devadesát minut, ale muzikální souhra fungovala v každé sekundě. Skladby se přitom málokdy rovnaly studiovým verzím, protože kapela všechno ohlodala na kost. Nejsilněji působily momenty, kdy vzal frontman Thom Yorke do ruky elektrickou kytaru anebo usedal za piano. Když se tak stalo poprvé u Ingenue, na níž nacvičovali fanoušci odpoledne i choreografii (k jejímu představení se ale nakonec bohužel nedostali), originál byste poznali jen stěží.

Velice potěšila také Fleova baskytara, která se ztrácela jen v nejvypjatějších momentech s elektronickým přesahem. Škoda jen slabé gradace, skladby občas působily příliš ploše a jednolitě, čímž některé posluchače odradily. Pokud se ještě zopakuje možnost vidět Atoms For Peace na živo, určitě se běžte podívat. Hudba je to náročnější a čiší z ní velká sebestřednost, když se jí ale plně odevzdáte, všechno najednou začne dávat smysl.

Bloc Party:
So Here We Are, Hunting For Witches, Positive Tension, Team A, Octopus, Waiting For The 7:18, Song For Clay, Banquet, One More Chance, Ratchet, This Modern Love, Flux, Helicopter

Atoms For Peace:
Before Your Very Eyes…, Default, The Clock, Ingenue, Stuck Together Pieces, Unless, And It Rained All Night, Harrowdown Hill, Dropped, Cymbal Rush; Skip Divided, Feeling Pulled Apart By Horses, Rabbit In Your Headlights, Paperbag Writer, Amok; Atoms For Peace, Black Swan

Bažant Pohoda
Den druhý, Letiště Trenčín, 12. 7. 2013
Největší hvězdy: Atoms For Peace, Bloc Party