Povedené Totální narozeniny


S totálním nasazením proběhla skutečně velkolepá oslava slánské punk-rockové skupiny Totální nasazení. Do zhruba dvou hodin se „Totáčům“ povedlo nacpat asi všechny dosud vydané písně, které si jen publikum žádá. Atmosféra byla ve všech třech patrech klubu naprosto fascinující, tančilo se nahoře i dole. Ostatně vše bude možné si připomínat díky DVD, které již brzy vznikne.

Jen pár hodin po obědě hrály v prostorách Abatonu gratulanti Bezvědomí, Bačkůrky z mechu nebo Bez súhlasu. Sváťa Šváb, frontman kapely, které patřil večer, se také rozehrával spolu se svou druhou kapelou Deratizéři. Sál se plnil a návštěvníci z řad punkerů, rockerů i „obyčejných“ lidí vytvořili pod pódiem doslova kotel, skákající a pogující vřavu. Na oslavence navnadili také saxofonoví Volanti, skejtová Houba a osobití pánové ze skupiny Doctor P.P.

Totální nasazení rozjelo svůj set a nebylo k udržení. Přes obzvlášť silně hlasitý zvuk vynikla hraná muzika. Atmosféra v klubu by se dala doslova krájet, a to nejen proto, že kouřová clona nebyla speciálním efektem. Zazněly písně velmi staré, rychlé, ale i melodičtější kusy z posledního alba Krokodýl Ghandee.

V rámci ústředního vystoupení si přišli s kapelou zahrát hosté jako bývalý kytarista Martin Janda, „bedňák, byznysmen a holka pro všechno“ Ukřik, bubeník ze spřátelených Deratizérů Franky, kytarista RaCeK, ze stejné formace přišla doplnit druhý zpěv Martina, na tamburínu doplňoval Knack.

Každý použitý nástroj našel zvučné uplatnění, žádný však nepřebíjel hlasy zpěváků. Sálem zněly chvílemi uvolňující SKA melodie, jindy nářez rychlých kytar a rytmických bubnů a nejlépe bylo vše smícháno v jediné písni. Takto hranou hudbou mohlo Totální nasazení jedině potěšit své fanoušky, kteří se v klidnějších chvilkách stačí alespoň trochu nadechnout. Melodická interpretace je pro skupinu večera typickým znakem.

Poslechněte si Totáče

http://www.youtube.com/watch?v=XO2WlmJVjRw

Většina nedělních návštěvníků Abatonu si kapelu nepřišla poslechnout poprvé – slova hraných skladeb společně zpívaly stovky lidí z řad publika. Nadšení fanoušci, kteří ještě seděli, vstávali na nohy. Někteří vylezli na okraj zábran a skákali do davu s nadějí, že je někdo chytí a oni si zaplavou na rukou. Často byli chyceni, ale rychle posláni k zemi. Ochranka starající se o bezproblémový průběh koncertu neváhala zakročit, pokud se u hudebníků někdo natřásal před skokem příliš dlouho.

Po přídavcích se oslavenci vytratili z pódia, ale večer ještě nekončil. Klidnější písně zahrála stále ještě rozjařenému obecenstvu Znouzectnost, po které všechny zase rozhýbali ryzí punkeři z N.V.Ú.

Časové harmonogramy se dodržely a vše proběhlo bezkonfliktně. Kapela Totální nasazení se může hrdě poplácat po zádech, protože akce, kterou předvedla na své 18. výročí, se nadmíru povedla.

Totální nasazení – 18 let
16. 11. 2008, Praha, Abaton

Témata:,