Úředním oznámením, že smrt amerického zpěváka Prince způsobilo předávkování silným opiátem fentanylem, vyšetřování zdaleka nekončí. Napsala to agentura AP s odvoláním na policejní zdroje. Vyšetřovatelé teď začnou pátrat po tom, zda někdo Princovi lék předepsal, nebo zda ho získal ilegálně.

Světově uznávaný zpěvák Prince zemřel nečekaně na konci dubna ve věku 57 let, o příčině smrti se zatím jen spekulovalo. Až ve čtvrtek vydaly americké úřady oficiální zprávu, že zpěvák zemřel na předávkování fentanylem, což je podle lékařů opiát padesátkrát silnější než heroin. Podává se nemocným v případech, kdy jiné utišující léky nezabírají.

Pitevní zpráva smrt označuje za nešťastnou náhodu, to ale znamená jen to, že nešlo o sebevraždu ani o bezprostřední cizí zavinění. Lék, jehož oběh americké úřady pečlivě kontrolují, ale který se ve velkých množstvích vyrábí ilegálně, Prince podle vyšetřovatelů užil sám.

Policie se teď podle AP bude snažit zjistit, jak se zpěvák k opiátu dostal. Do okruhu vyšetřovaných se dostanou i členové jeho rodiny a lidé z jeho okolí.

„Pokud fentanyl získal nezákonně, nekoupil ho zřejmě od někoho cizího někde v temném zákoutí. Kdyby to ale opravdu byl pouliční dealer, bude velmi těžké ho najít,“ řekl novinářům vyšetřovatel Gal Pissetzky.

Trestní zákoník USA vyměřuje za nezákonné šíření takových látek nejméně dvacetileté vězení. Podle zákonů státu Minnesota, kde Prince zemřel, může být viník odsouzen až na 25 let.