Projekt TALNET


PRAHA - Jak říkal Numiro Kašantombura from Bužumbura - "Se učit, se učit, se učit..." Nadaní studenti se mohou zapojit do projektu Talnet. Musíte být ale machři na přírodní vědy. Pokud jimi jste, těšte se na prvotřídní výuku od vysokoškolských pedagogů. A je jedno, jestli vám je 13 nebo 18.

Tenhle projekt umožňuje studovat přes internet například fyziku, chemii a biologii. Talentované studenty ve věku od 13 do 18 let z celé ČR vzdělávají vysokoškolští pedagogové. Projekt začal v roce 2003 a počet nabízených kurzů neustále stoupá. Projekt začal před pěti lety výukou fyziky, tehdy se do něj zapojilo 15 lidí zejména z Prahy. "Hlavní myšlenkou bylo umožnit přístup ke špičkovým lektorům i dětem, které jsou v nějaké malé vesnici v zapadlém koutě ČR a najednou v sobě třeba ve 13 letech objeví zájem například o astronomii," řekl Jan Vodička z Národního institutu dětí a mládeže.

Dnes už studuje v Talnetu zhruba 150 studentů z celé republiky. Do tohohle projektu se můžete hlásit například na základě doporučení učitele nebo pracovníka pedagogicko-psychologické poradny. Národní institut dětí a mládeže, který projekt pořádá ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a dalšími partnery, se podle Vodičky snaží, aby se povědomí o něm dostalo do škol. Ale ruku na srdce, kdo z vás o Talnetu ví?:)

Po přihlášení zájemci absolvují úvodní seminář v Praze či Brně, kde se naučí pracovat v online systému. Pak už jim každých 14 dní chodí jednotlivé lekce, které obsahují texty i videa, studenti musí splnit určité úkoly. Posílají své práce lektorům, mohou se s nimi spojit i online. Podle Vodičky musejí lektoři splnit několik podmínek, mají ve svém oboru dosáhnout vysoké úrovně a zároveň musí být schopni s dětmi komunikovat přes internet. Většinou prý projevují ochotu, protože je zájem mladých lidí o jejich obor těší. Kromě spolupráce s odborníky je podle Vodičky pro zapojené velkým přínosem také to, že se naučí veřejně prezentovat a obhajovat své práce. Tato dovednost se podle něj ve školách zatím stále příliš neučí. První absolventi kurzů se nyní dostávají do věku, kdy se budou hlásit na vysoké školy. A bylo by asi trochu divné, kdyby neuspěli. S takovou průpravou to musí jít samo:)
Věková hranice projektu se rozšířila. Původně byl určen žákům osmých a devátých tříd základních škol, děti prý ale nechtěly odcházet. Nyní kurzy pokrývají takřka celou věkovou skupinu středoškoláků. Studenti, kteří Talnetu využívají k seberozvíjení říkají, že jim tento projekt prý přinesl nejenom znalosti, ale také nové kámoše, naučili se díky tomu i dobře pracovat s počítačem. Jsou tam třeba i kurzy astronomie a meteorologie. Jaké další kurzy tam jsou, včetně veškerých informací, to najdete na www.talnet.cz

Témata: