Pussy Riot dál protestují proti Putinovi, poslechněte si novinku

Hana-Slivova

Trojice dívek z ruské punkové skupiny Pussy Riot dostala v Moskvě dvouletý trest za protesty proti režimu prezidenta Vladimira Putina, když v pravoslavném kostele prosila, aby je Panna Maria od ruského vůdce ochránila. Aktivistky se ale nenechaly zastrašit a na internetu od včerejška koluje nová skladba. I v ní se bez servítků vyjdřují k Putinovi. Na straně Pussy Riot stojí nejen spoluobčané, ale i celebrity typu Madonny.

Za skladbu Blahorodičko, vyžeň Putina, kterou před půl rokem odzpívaly a zatančily Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) ze skupiny Pussy Riot v moskevském pravoslavném kostele, dostaly dívky před několika dny dva roky vězení (zpráva). Jako důvod soudkyně uvedla výtržnictví a náboženskou nesnášenlivost.  

Trest trojici ovšem neodradil od toho, aby do světa poslala další protestsong. Jmenuje se Putin Lights Up the Fires (Putin zapaluje ohně) a jako první s ním o víkendu přišel magazín britského Guardianu.

V nové skladbě zpívají Pussy Riot o svém zadržení a také o tom, že Putinův režim dlouho nevydrží, protože ruský lid se jím už nenechá terorizovat a vzbouří se.

Pussy Riot vs. Rusko: K pochopení causy doporučujeme otázky a odpovědi v Hospodářských novinách

Za Pussy Riot se kromě obyčejných lidí postavila také řada slavných muzikantů v čele s Madonnou, která prohlásila, že uvěznění trojice dívek je proti lidskosti.

Bubeník The Black Keys Patrick Carney zase na Twitter napsal, že jeho kapela nezahraje v Rusku do té doby, než režim dívky propustí, a Alex Kapranos z Franz Ferdinand upozornil, že díky Mariy, Katě a Naděždě se na Rusko zaměřil celý svět.

Skupině Pussy Riot v Česku vyjádřil podporu například trutnovský Open Air anebo rapper Bonus, který na internetu nechal sdílet remix.  

[soundcloud url="http://api.soundcloud.com/tracks/56731845" iframe="true" /]

Punková skladba Bohorodičko, vyžeň Putina, za kterou byly Pussy Riot odsouzeny

 

Témata: