S-klub SKAkal celou dlouhou noc


Olomoucký S-klub se proměnil na planetu SKA. Nadšenci dynamické hudby plné dechových nástrojů a skočných rytmů pomalu plnili prostory klubu. Zahrát přijela méně známá pražská Tatroska, aby patřičně rozeskákala publikum pro hlavní hvězdu večera – Prague Ska Conspiracy.

Charismatická zpěvačka Marianna si podmanila publikum hned v prvních tónech. Výbornou češtinou si mezi jednotlivými songy povídala s fanoušky. Pro neznalé je Marianna barvy pleti čokoládové a původem nečeské národnosti. Na řadu se dle jejích slov měly dostat i nové písničky, které neměly být tak moc ska. Chvílemi jsem se kontrolovala, jestli mě nějaké temné, dredaté síly neteleportovaly na jiný koncert. Nemůžu si pomoct, bylo to plus minus ska od začátku do konce a zaplněný sál S-klubu si ten večer 16. října 2008 užil skákavých rytmů dosyta. A komu se nechtělo do postele, na toho čekal DJ s náloží hudby na celou noc.

Večer ale původně nezačal příliš optimisticky. Předkapela po menší organizační kolizi vyrazila ze své domoviny s notným zpožděním, a tak se začátek skáčkového večera o hodinu opozdil. Ač je Tatroska, dle reakcí publika, bezpochyby zajímavá kapela a ve světě SKA nejspíš i populární, nemohla jsem se ubránit dojmu, že jsem zavítala na maturitní ples střední umělecké školy. Publikum bylo takové barevné a veselé. Muzikanti postávali/pohybovali se (jak chcete) do rytmu v téměř statické řadě. Sem tam úsměv. Zpěvák si byl jistý v kramflecích asi jako Matěj Ruppert při svém prvním vystoupení v Carusošou. Asi možná proto hráli tak krátce. Úspěch ovšem sklidili, i přes počáteční rozpačitý nástup, nemalý. Dokonce podepsali několik bříšek a papírů.

Na planetě SKA není ani jedna z kapel zrovna můj šálek čaje. Z mých oblíbených, Tleskače a Sto zvířat, mě prostě nepřeladíte. Stejně jako dávám přednost venkovním koncertům kapel hrajících ska. Uvnitř klubu přeci jen nemůžete během zběsilého úprku dost dobře popadnout dech plný kvalitního kyslíku.