S Madonnou v posteli i na kříži

matoush

Nadcházející dny budou pro fanoušky Madonny celkem nabité. 20. března zpěvačka vydává komplet všech jedenácti desek a jen o pár dní později přidává dvanáctou s názvem M.D.N.A. Navíc chystá i sérii vinylů. To vše nedlouho poté, co si splnila sen a vystoupila během přestávky finále SuperBowlu, kde ji však trochu zastínila M.I.A., která na kameru ukázala prostředníček. Také Madonna sama se ale proslavila skandály. Připomeňme si v dnešním Šrumci zpěvaččiny kontroverzní klipy.

Like a Prayer

Video, které dnes patří do zlatého fondu světové pop music, bylo ve své době zcela průlomové. Když se na amerických televizních obrazovkách v roce 1989 objevilo poprvé, byly celé Státy na nohou.
Madonna
totiž použila symboly katolické církve v příběhu černocha, který je neprávem obviněn z vraždy novorozeněte. Madonna sežene svědka a líbá se s Ježíšem. Tato vysoce provokativní scénka ji tehdy stála ztrátu smlouvy na kampaň Pepsi. Na druhé straně za ni ale získala MTV Viewer’s Choice Award.

 

Justify My Love

Jen o rok později Madonně ale MTV Madonně zcenzirovala video Justify My Love. Klip v sobě míchá bisexualitu, sadomasochismus a klasické postelové scény. Poprvé se na obrazovkách objevil v rámci interview, které s Madonnou natočila stanice ABC. Jen o několit týdnů poději už ovládlo Billboard Hot 100 chart.

http://www.youtube.com/watch?v=ESxJJK3QsnM

 

What It Feels Like For a Girl

Ani naše tisíciletí nebylo pro Madonnu beze stopy cenzury. V roce 2001 dostala ban na klip What It Feels Like For a Girl. Ovšem pozor, nebylo to za perverznost, nýbrž za násilí. Hvězda se nám opije, aby vyhodila do povětří benzínku, zabila náhodného kolemjdoucího a nakonec i sebe. Kdyby byla hiphoper, prošlo by jí to. Život zkrátka není spravedlivý.

 

American Life

Už jsme tu měli Sex, měli jsme tu násilnou kriminalitu. Chybí nám už jenom politický aktivismus. Toho se Madonna dopustila v roce 2003 v hitu American Life. Vzhledem k tomu, že v klipu k němu hodí granátem po Georgi Bushovi (a to se, milé děti, nedělá), musela dokonce dvě verze. Sami si vyberte, která je lepší.

http://www.youtube.com/watch?v=QFEwxBZSDRo

Erotica

Třikrát zvládla MTV v roce 1992 odvysílat klip k songu Erotica, než si americká komunita uvědomila, že je potřeba takovou nestoudnost zatrhnout. My v Evropě bychom se na video mohli dívat do sytosti (pokud bychom onehdá v Československu MTV měli), tady totiž klip s Madonnou coby dominou nejen zakázán nebyl. Vysílal se tu dokonce v ještě odvážnější verzi. Ale buďme upřímní, připadá vám zpětně skutečně tak provokativní?

http://www.youtube.com/watch?v=S5n3tw294u4

poll

 

Témata:
swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit