Sam Smith ovládl Grammy. Díky, že jsi mi zlomil srdce, vzkázal z pódia

Letošní, v pořadí 87. ročník hudebních cen Grammy má jediného vítěze. Je jím dvaadvacetiletý zpěvák Sam Smith, někdejší úspěšný absolvent talentových kategorií BBC Sound of... a Critics´ Choice Award. V Los Angeles dnes nad ránem uspěl jako zpěvák roku, porotě se líbila i jeho skladba Stay With Me. Nám se pro změnu líbí, že se albem Morning Phase zabodoval písničkář Beck.

Tato soutěž již byla ukončena.

Britský zpěvák Sam Smith si dnes nad ránem odvezl z Los Angeles celkem čtyři sošky Grammy. Porota ho ocenila jako nového umělce, líbila se jeho píseň Stay With Me (uspěla v kategorii Nahrávka i Skladba), celá deska In the Lonely Hour zvítězila v kategorii Popové album.

„Chtěl bych poděkovat muži, o kterém ta deska je a do kterého jsem se loni zamiloval. Díky, že jsi mi zlomil srdce, protože mi to přineslo čtyři Grammy,“ řekl Sam Smith, když si sošky přebíral. O albu In the Lonely Hour jsme psali zde. Nezávisle na Grammy Smith zveřejnil nový klip, jímž mimo jiné bojuje za zrovnoprávnění svazků homosexuálů. 

Smithův úspěch znamenal, že s prázdnou se letos domů odebral Ed Sheeran, jenž měl tři nominace ve stejných kategoriích. Ed Sheeran se tento týden ukáže v Praze. Hegemonii Sama Smithe narušila zasněná deska Morning Phase písničkáře Becka, která so odnesla cenu za album roku. Přečtěte si naší recenzi. To se ovšem nelíbilo Kanye Westovi, jenž se – podobně jako v roce 2009 při předávání ceny MTV Taylor Swiftové – nasypal na stage, aby světu ohlásil, že sošku měla za svou nahrávku dostat Beyoncé, neboť to je „to pravé umění“. West se ovšem těsně před pódiem zastavil a vrátil na místo. Podívejte se, jak se na celou situaci dívají právě Beyoncé a její manžel Jay-Z.

Během večera vystoupily například Madonna anebo Sam Smith s Mary J Blige, jejich show je zde v článku. Nechyběla ani zmiňovaná božská Beyoncé a novinku FourFive Seconds si střihli Kanye WestRihanna a Paul McCartney

 

Grammy č. 57 – jak do dopadlo (výběr)

Nahrávka roku
Sam Smith – Stay With Me (Darkchild Version)
Skladba roku
Sam Smith –  Stay With Me (Darkchild Version)
Deska roku
Beck – Morning Phase
Nový umělec
Sam Smith
Popové  Album
Sam Smith – In The Lonely Hour
Popové vokální album
Tony Bennett & Lady Gaga – Cheek To Cheek
Rockový počin
Jack White – Lazaretto
Rockové album
Beck – Morning Phase
Rocková skladba
Paramore – Ain’t It Fun
Alternativní rockové album
St. Vincent – St. Vincent
Metalalové album
Tenacious D – The Last In Line
Nejlepší rapové album
Eminem – The Marshall Mathers LP 2
Nejlepší R&B album
Toni Braxton & Babyface – Love, Marriage & Divorce
Elektronické album
Aphex Twin – Syro
Country album
Miranda Lambert – Platinum
Bluegrassové album
The Earls Of Leicester – The Earls Of Leicester
Folkové album
Old Crow Medicine Show – Remedy
Nejlepší klip + popový sólo počin
Pharrell Williams – Happy
Hudební film
20 Feet From Stardom