Santa krade v obchodech aneb Koledy jinak

matoush

Štědrý den je na dohled, což už zhruba čtyři týdny znamená, že rádia do nás s maximální intenzitou hustí hity plné rolniček. Stokrát jsme se dozvěděli, že Christmas Is All Around, milionkrát nás ujistili, že All I Want For Christmas Is You a nesčetněkrát nám bylo připomenuto, že Last Christmas I Gave You My Heart. Pokusme se potěšit ty, kterým lichotí alternativa. Protože právě ti potřebují o Vánocích se Santou a Mariou Carey oporu víc než kdo jiný.

Hudební magazín NME připravil žebříček třiceti skvělých alternativních vánočních písní. Všechny jsou sice super, pro vás jsme ovšem vybrali sedm nejlepších, nejzajímavějších a nejzábavnějších.

Nejprve se podívejte na remake Christmas Wraping (v originále od The Waitresses) v podání britské indie skupiny Summer Camp. Má v sobě cinkání rolniček, stromek i sníh a nechybí ani andělský sbor v pozadí. Přesto je zábava to poslouchat.

http://www.youtube.com/watch?v=HtS9FiZw9NE&feature=related

Následuje velmi klasicky znějící záležitost O Come O Come Emmanuel od Američana Sufjana Stevense. Zní jako koleda a je to koleda. Ale jak říká NME: Poklidné vokály a bublavé struny ji transformují do vznešeného mistrovského díla.

http://www.youtube.com/watch?v=8UGaDcQcFKk

Klasickou koledu předělal i geniální Mark E. Smith. V jeho úpravě sice zní Hark! The Herald Angels Sing lehce grungeově, ale nakonec, proč ne?

http://www.youtube.com/watch?v=LomlkOvalUY

Pro skutečné nepřátele Vánoc je určena Black Christmas od Poly Styrene. Zpěvačka britských X-Ray Spex si v ní přeje Vánoce co nejtemnější, protože jinak ji tyhle svátky přináší jen smutek. V klipu vykrádá Santa obchody, lidé se perou u pokladen – prostě idylka.

Poněkud klasičtěji se k Vánocům staví Idiot Glee a zpěvačka Luisa. Ti se do výběru dostali díky svému živému vystoupení pro BBC s písní Baby It’s Cold Outside. Kdo umí, ten umí. I když vypadají, jako kdyby si jen krátili chvíli při čekání na autobus.

http://www.youtube.com/watch?v=elvSfDrbqwo

Příběh dítěte, které zjistí, že Santa neexistuje. A že až vyroste, bude muset pracovat, vypráví Reindeer od švédské elektro kapely The Knive. A připravit děti o iluze, o to jde přece o Vánocích především. Tak hezké svátky!

Témata: