Soundtrack k Hunger Games: Síla vzdoru je přehlídka hitparádového popu

ondrejbambas

V současnosti nejúspěšnější filmová sága pro mládež Hunger Games má jasně stanovená pravidla. Jak co se dějové linky týče, tak z hlediska finanční strategie. Proto se producenti snaží film co nejvíc zatraktivnit soundtrackem plným jmen ze světovách hitparád – od Lorde až po Arianu Grande. Snaha být trendy je ale v případě Hunger Games: Síly vzdoru na škodu.

Hudební doprovod hollywoodských spektáklů v podobě mainstreamových písniček zpopularizovala upírská série Stmívání. K nastavenému trendu se záhy začala přidávat stále zvučnější jména, interpreti se jali pro filmy skládat nové, originální kousky, které se však často do repertoáru dané kapely nedostaly a jediným místem jejich působení byl tak právě soundtrack, potažmo film. 

V západní Evropě a v USA jsou na naše poměry indie muzikanti považování za relativně běžný pop/rock a odpovídá tomu i jejich popularita, a tak se na soundtracku k jednomu filmu mohou potkat třeba písničky Linkin Park a The Black Ghosts. Díky rafinovanému zakomponování a snad i ideální kombinaci si posluchač zapamatuje skladbu druhé jmenované skupiny, i když o ní možná dřív nikdy neslyšel. 

Zatímco jedničku Hunger Games otevírali zajímaví, ale nepříliš výrazní Arcade Fire, pro dvojku složili Coldplay silnou skladbu Atlas. Aktuální doprovod – mimochodem, pod kurátorským dohledem zpěvačky Lorde – otevírá společná skladba Meltdown Stromaeho, Lorde, Pusha TQ-Tipa a Haim. Uf, takových jmen hned na úvod! Přitom o hvězdné písni se v tomhle případě mluvit nedá, spíš dokládá, jaká hudba je v současnosti v kurzu. 

Zatímco první dva díly měly blíž ke kytarové/country atmosféře – kapelám jako The National, The Lumineers nebo i Maroon 5 to překvapivě dobře šlapalo – Sílu vzdoru hájí různé podoby elektroniky, Chvrches, XOV a hned třikrát už zmiňovaná Lorde. Jistě, elektro se objevovalo i na předchozích soundtracích, tentokrát se ale zdá, jako kdyby tvůrci chtěli ukázat, jak moc se sága posouvá do vyspělejší, drsnější a živočišnější kategorie.

O soundtracku k Velkému Gatsbymu jsme psali tady: Malá party ještě nikoho nezabila

V několika případech – hlavně ve skladbě Flicker – je navíc rukopis písničky až příliš filmový, zcela vedle pak šlápli Major Lazer s Arianou Grande. A ačkoliv svou klasickou „hudební“ tvář si obstojně uchovali zmiňovaní Chvrches nebo Tove Lo, jedno je jasné: kdo nevyznává současnou electro-R&B-popovou vlnu, na soundtracku bude zajímavé hledat jen těžce. Jeho zvuk se zkrátka víc než atmosférou (jako se to povedlo například Velkému Gatsbymu) řídí poptávkou. Ale jasné je i to, že fanoušci a hlavně fanynky si jej stejně koupí.

Hunger Games – Mockingjay Part 1/Síla vzdoru (soundtrack)
1. Meltdown (feat. Lorde, Pusha T, Q-Tip & HAIM) – Stromae, 2. Dead Air – CHVRCHES, 3. Scream My Name – Tove Lo, 4. Kingdom (feat. Simon Le Bon) – Charli XCX, 5. All My Love – Major Lazor ft. Ariana Grande, 6. Lost Souls – Raury, 7. Yellow Flicker Beat – Lorde, 8. The Leap – Tinashé, 9. Plan the Escape – Bat for Lashes, 10. Original Beast – Grace Jones, 11. Flicker (Kanye West Rework) – Lorde, 12. Animal – XOV, 13. This Is Not a Game (feat. Miguel) – The Chemical Brothers, 14. Ladder Song – Lorde 

Témata: