Temperamentní etno festival vyčerpal i diváky


Aby nebylo podstatné, která kapela je hlavní hvězdou večera, a která „jen“ předskakuje, vyřešili pořadatelé tuto otázku šibalsky. A tak se v programu objevil Etno-world-festival. Festival o dvou kapelách je sice podezřelý, nicméně Terne Čhave a Gipsy.cz nenechali nikoho na pochybách.

Jako první, s nezáviděníhodnou úlohou „toho, kdo naladí publikum“, vystoupilo na pódium temperamentní seskupení Terne Čhave. Úmyslně jsem je nepojmenovala kapelou. Terne Čhave nejsou klasickou kapelou. Jsou víc – hudbou žijí, vytváří rytmy, předávají je skrze sebe do svých nástrojů a dál, do publika. Nekomponují prostoduché melodie s nic neříkajícími texty. Předávají dál něco, co má právo dostat nálepku hudba. To ostatní je jen muzika. Hudba totiž, oproti slovu muzika, zní vznešeně.

Až k bráně do pekla
Není to ovšem hudba ledajaká. Mocně kořeněná, svádějící k tanci, svádějící k čemukoliv. A tak jsme se mohli ponořit do rytmů tak divokých, že by člověka odvibrovaly až k samotné bráně pekla.

Občas jsem sice díky bídnému odvětrávání klubu měla pocit, že jsem brány pekla dalece překročila, ovšem pekelné tempo, věřte či ne, občas polevilo. Divoké rytmy střídaly ještě divočejší, protkané tklivými melodiemi, provázené táhlými vokály. Nadto bych ráda vyzdvihla dvě osoby. Houslistu Adama Pospíšila, který předváděl housky v takovém tempu, až se tajil dech a smyčec téměř vzplanul. Ale především nevidomého akordeonistu Daniela Zemana, který svými fórky oživoval únavné zvučení scény a jeho neuvěřitelně mokrou košili. Zapomněla bych se zmínit o tom, s jakým neuvěřitelným zápalem a citem hrál na svůj nástroj.

Pořád ještě nebylo učiněno zadost všem kuriozitám a překvapením. A tak dost živý večírek oživovala ještě mladá, krásná tanečnice Ema, která se vlnila do rytmu mezi muzikanty. Ale to už pomalu vypršel čas. Nastala ta správná chvíle jít si vyždímat propocená trička a místo na pódiu přepustit jiným.

Hravost a přátelský pohled
Gipsy.cz
jsou na tuzemské hudební scéně poměrně zavedená a uznávaná kapela. Nutno podotknout, že i populární a oblíbená. Je to nejen hiphopovými prvky v neomezeném množství, které jsou tak populární v dnešním komerčním světě a mezi mladými, ale také přátelským úsměvem všech členů sestavy stejně tak, jako hravými prvky, které oživují jinak monotónní vystoupení. Za všechny nutno jmenovat beat box frontmana a zakladatele, Radovana Bangy, a jeho vtipkování v mezidobí, kdy si odbíhával k počítači zapnout podklad ke každé písni. Ovšem úlohu měli Gipsy.cz nelehkou, ještě těžší, než jaká připadává obvykle předkapele. Vystoupení Terne Čhave vyždímalo energii téměř ze všech přítomných. A na to mnoho milovníků živé hudby není zvyklých. Předkapela většinou uspí, vyvolá pocit toužení po hlavní hvězdě večera. Tady ovšem nebyla hvězda hlavní a vedlejší. Tady ta první vysála energii a ta druhá dokopala už bezvládně ležícího, udýchaného fanouška. Ale dokopaný odcházel nadmíru spokojen s přetrvávajícím, houpavým tikem v bocích.

Poslechněte si Romano Hip Hop

Víc než tři hodiny trvající (!), vynikající (!!) taneční maratón v rytmu romského temperamentu vyhnal, po skončení, všechny přítomné do příjemně, teple vlhkého večera plného kyslíku, který se v U-klubu stává, během společenských akcí, nedostatkovým zbožím. 

A kdo ráno nemusel vstát, odpočívá snad ještě teď!