The Killers ukázali, jak má vypadat nejlepší koncert vašeho života

Jana-Moravcova

Na světě je asi jen jedna kapela, která dokáže zničit šestitisícihlavé publikum už po čtvrtém hitu. Jmenuje se The Killers, je z Las Vegas a její současné turné k desce Battle Born má nejnašlapanější setlist, jaký můžete během letošního jara slyšet.

Mr. Brightside, The Way It Was, Spaceman … Mysleli jsme, že srdce nám z hrudi vyskočí po první čtvrthodině. Nadšením a vyčerpáním.

The Killers byli v mnichovské Zenith die Kulturhalle vyprodaní od Vánoc. Tlak fanoušků ale ustáli a bez jakýchkoli taktických manévrů jim nabídli přesně to, na co přišli – krev na bodu varu, tělo neustále ve vzduchu a pot stékající po zádech. Kdo tam nebyl, neuvěří. Brandon Flowers a jeho zabijácký tým poskládal setlist, který nemá hluché místo. S jedinou pomalejší skladbou přesprintovali všechna čtyři alba a do setlistu vtěsnali dynamické best of.

Zenith die Kulturhalle, industriální prostor v průmyslové zóně severní části Mnichova, je velká plechová bouda, která spolehlivě roztříští jakýkoliv zvuk. Nutností je tak šikovný zvukař, kterého si tým kolem The Killers pravděpodobně hýčká jako v bavlnce; nezvládl jen začátek a finále. Startovní Mr. Brightside zněla jako rachtající klacky v kýblu, kapela ji navíc odehrála za plného světla, Battle Born zase přepálila kytary.

Ač si fanoušci přišli smlsnout na osvědčených hitovkách typu Reason Unknown, Human, Jenny Was a Friend of Mine či Somebody Told Me, hlavní pozornost se přeci jen přesouvala ke skladbám z nového alba Battle Born (recenze). Obstály všechny, včetně synthpopových The Way It Was, Miss Atomic Bomb i chytlavé Runaways, vlajkové lodi desky. Chytlavé refrény udělaly své – závěrečnou Battle Born s kapelou odzpívali už jen ti nejvěrnější, lépe řečeno nejodolnější; upozornění Did you bring the dancing shoes? mělo přijít dávno před koncertem.

Sami Killers ale vražedné tempo vydrželi až do konce a v rámci celkem skromného vystoupení předvedli neuvěřitelně energický výkon. K ohromení publika nepotřebují koncepční a neosobní mega show ála Muse, ani  barevný cirkus, kde i "improvizace" je součástí pevně daného scénáře (Coldplay). Killers jdou na pódium jen s úsměvem a působí podobně civilně jako Foo Fighters. Vystoupení ilustrují jen vkusnou projekcí a ohňostroje si šetří na dva tři vrcholy večera.

Škoda, že Battle Born a spol. nezazní živě i v Čechách. Vždyť kdy naposledy jste po koncertě cítili každý sval na nohách a dva dny chraptili? Žádní Muse ani Coldplay. The Killers jsou nejlepší koncertní kapela současnosti.

The Killers
Battle Born Tour
Mnichov, Zenith die Kulturhalle, 5. 3. 2013
Setlist: Mr. Brightside, The Way It Was, Smile Like You Mean It, Spaceman, Prize Fighter, Bling (Confession of a King), Miss Atomic Bomb, Human, Somebody Told Me, Flesh & Bone, Reason Unknown, From Here On Out, Dustland Fairytale, Forever Young, Read My Mind, Runaways, All These Things That I’ve Done, Jenny Was a Friend Of Mine, Whne You Were Young, Battle Born

Témata:,