Tip Koule.cz: Kdo letos vyhraje Ceny Anděl?

josefmartinek

14. května se budou v karlínském divadle vyhlašovat vítězové třiadvacátého ročníku českých hudebních Cen Anděl. V nominacích se letos objevila jak zavedená jména typu Dana Bárty nebo Lenky Dusilové, tak několik překvapení, třeba skupiny Ille a Bratři Orffové. Zkusili jsme si tipnout, jak by to letos mohlo dopadnout.

Zpěvačka

Nominace:
Lenka Dusilová (Live at Café V Lese)
Debbi (Love, Logic & Will)
Never Sol (Under Quiet)

Podíváme-li se do historie Andělů, mohlo by se zdát, že jasnou favoritkou kategorie zpěvaček je Lenka Dusilová. Ta už několik sošek získala, jen mezi zpěvačkami vyhrála čtyřikrát (naposledy za album Baromantika v roce 2011). Jenže loni vydala pouze živák, a tak by černým koněm letošního ročníku mohla být rusovlasá Debbi. Ta loni zazářila nejen druhou řadovkou Love, Logic & Will, ale také akustickým projektem G2 Acoustic Stage. Třetí do party je Sára Vondrášková aka Never Sol, jež loni s debutem Under Quiet v Muchowově produkci taktéž výrazně zabodovala. Větší šance jí však dáváme v kategorii Objev roku.

Tip Koule.cz na vítězství: Debbi

ANDĚLÉ v Youradiu: Poslechněte si všechny nominované interprety ve speciální náladě
Źánroví Andělé 2013 jsou rozdáni, zabodoval Vladimir 218

 

Zpěvák

Nominace:
Dan Bárta (Maratonika)
Vojtěch Dyk (Čauki Mňauki)
Matěj Ruppert (Happines Of Postmodern Age)

Jestliže je Lenka Dusilová matadorkou mezi zpěvačkami, Dan Bárta to má podobně v kategorii zpěváků. Téměř cokoliv vydá, za to dostane sošku – mezi lety 1998 až 2004 vyhrál dokonce sedmkrát v řadě. Vzhledem k tomu, že loňská Maratonika získala nominaci také na konkurenční Apollo, je jasné, že i letos není radno Bártu  podceňovat. Obzvlášť, když mu konkurují Matěj Ruppert, který je mnohými stále vnímán spíš jen jako frontman Monkey Business, a Vojtěch Dyk. Ten sice obhajuje minulé vítězství, ale loni vydal jen rozlučkové a nevýrazné album Čauki Mňauki s Nightwork.

Tip Koule na vítězství: Dan Bárta

 

Skupina

Nominace:
Bratři Orffové (Šero)
Ille (Ve tvý skříni)
Mandrage (Siluety)

Akademici vybrali do nejužšího výběru jak nezávislou desku Šero Bratří Orffů, kteří vyhráli Apollo, tak čistý mainstream v podobě Siluet od Mandrage. Zlatou střední cestou by tak mohla být skupina Ille vedená Olgou Königovou. Deska Ve tvý skříni totiž i přes indiepopový zvuk vyvrhla i rádiový hit Holka ve tvý skříni, který se probojoval do komerčních stanic a Ille jsou za něj nominováni také na najlepší skladbu roku.

Tip Koule na vítězství: Ille

APOLLO 2013: Bratři Orffové dostali cenu Apollo. Natočili nejlepší desku roku

 

Album

Nominace:
Český kalendář (Michal Horáček)
Idiot (Vladimir 518)
Šero (Bratři Orffové)

Ve trojici nejlepších alb roku 2013 se ocitly poměrně různorodé desky: od novinek textaře Michala Horáčka přes alternativní Šero Bratří Orffů až po hiphopovou nahrávku Vladimira 518. Zatímco Vladimirův Idiot, který už v březnu získal žánrového Anděla, s rapem jen stěží zaujme Akademii v celé její šíři, Horáček na Českém kalendáři v rámci své tvorby nedobyl žádný hudební ani interpretační milník. Jako favorit se tak jeví cenou Apollo ověnčené Šero.

Tip Koule na vítězství: Bratři Orffové

Skladba

Nominace:
Holka ve tvý skříni (Ille)
Cesta (Kryštof feat. Tomáš Klus)
Siluety (Mandrage)

Kategorie skladeb se zdá být téměř předem rozhodnutá. Šílenství kolem hitu Cesta skupiny Kryštof a Tomáše Kluse bylo loni, i vzhledem k popularitě obou jmen, tak velké, že písnička obsadila na dlouhé týdny pozici nejhranější skladby v českých rádiích. A i když i Siluety od Mandrage a Holka ve tvý skříni od Ille patří k výrazným tuzemským písním roku 2013, bylo by překvapením, kdyby nevyhrála Cesta.

Tip Koule na vítězství: Kryštof a Tomáš Klus

 

Video

Nominace:
Cesta
(Kryštof feat. Tomáš Klus)
Up To Speed Now (Monkey Business)
Kilovej bůh (Vladimir 518)

Kryštofmánie a Klusmánie zasáhly i souboj o nejlepší klip, ten k Cestě v ní totiž taktéž nechybí, a to i přesto, že ho mnoho lidí považuje za nevýrazný a nominaci si vykládá spíše jako důsledek obliby samotné písničky. To další nominovaní – Monkey Business a Vladimir 518 – sklidili za své vizuální počiny jiné ódy. My na vítěze tipujeme spíše ten od Rupperta a spol., je vtipný a skvěle zpracovaný.

Tip Koule na vítězství: Monkey Business

 

Objev

Nominace:
Ille
(Ve tvý skříni)
Lenny (All My Love)
Never Sol (Under Quiet)

O objevu loňského roku se tentokrát rozhoduje v čistě dámském souboji. Projekt Olgy Königové Ille soupeří s Never Sol a také Lenny, dcerou zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové, která loni vydala hned dvě EP.  Plnohodnotný debut jí však zatím v diskografii chybí, a tak by se mohlo štěstí usmát na talentovanou a asi nejvíce alternativní Never Sol.

Tip Koule na vítězství: Never Sol

http://www.youtube.com/watch?v=94a2JroFVgU