Tomu se říká hip hop!


Praha má za sebou další porci pouličního tancování. A tentokrát ne ledajaký předkrm, ale rovnou hlavní chod – mezinárodní soutěž dvojic Juste Debout Prague 2009. Tanečníci ze střední a východní Evropy, ale také Rakušané, Francouzi a Němci sem přijeli se stejným cílem: vybattlovat postup do proslulého světového finále v Paříži. Jedno místo si vybojovala i česká dvojice Miro a Pitkin!

Jestli si česká taneční scéna myslela, že konečně dosáhla světové úrovně, obrovsky se pletla. I když se naši špičkoví lektoři pomalu přibližují konkurenci zahraničních tanečníků, je stále co dohánět, a to zejména v technice. Tuzemské tancování si zakládá spíše na prožívání hudby, ale to v boji se zahraniční precizností nestačí. Důkazem se stal právě druhý ročník Juste Debout Prague, který proběhl v sobotu 7. února ve sportovní hale Sokola Vinohrady.

Zahraničí versus Česko 3:1
Ve třech stylech ze čtyř zvítězily francouzské dvojice: v house dance neuvěřitelní Babson a Ousmane at Anto, v poppingu přesní Popula a Cathy a v lockingu energičtí Markus a Deydey. Soutěžící z Francie mají sice vlastní kvalifikační kolo, ale jednou mohou zkusit štěstí také v jiné kvalifikaci. A to se jim vyplatilo. Naproti tomu v kategorii hip hop newstyle po velmi vyrovnaném a napínavém battlu zvítězila česká dvojice ve složení Miro a Pitkin.

Ještě jeden tanečník nadchl – teprve patnáctiletý Adam ze skupiny Dance 2XS. I když si nevybojoval letenku na pařížské finále Juste Debout, získal něco ještě cennějšího – srdce diváků. Svým tancem vzbudil ovace nejen publika, ale i ocenění od samotné poroty ve složení El Fonky Juice, Régis Truchy, Shannon Whichway Sha,Tony Go Go. Spolu s legendárním Wahem si Adam v kategorii popping vytancoval stříbrnou příčku.

Myšlenka se naplnila
Základní myšlenka známého battlu zní: Nejde o soutěžení, jde o to, poznat pocit ze samotného hip hopu. V pražském kvalifikačním kole Juste Debout se to znovu potvrdilo. Navzdory únavě z rozvleklého programu udrželi tanečníci sportovní halu ve varu až do konce. Vydali ze sebe opravdu to nejlepší, navíc v určitých momentech, například při finálovém battlu v poppingu, byla ve vzduchu cítit naprosto jedinečná atmosféra. Byl to hip hop, jak má vypadat! Jednota vyjádřená slovy: Nejde o to, jestli jsi černoch, běloch, Slovák nebo Francouz, holka nebo kluk, tady na parketě jsi tanečník, jeden z nás.

Předehrou samotného Juste Debout byl první ročník KO battlu crew vs crew, který stejně jako hlavní soutěž organizovala pražská skupina BDS Academy. KO battle bohužel zavinil prodloužení celého sobotního programu, který končil až o druhé hodině ranní. Časový skluz mohl za únavu, postupný úbytek diváků a několik návštěv policie kvůli rušení nočního klidu. Přesto se akce obešla bez větších organizačních problémů.

Témata:,