Top 10 klipů Muse – od kung-fu po plyšové medvídky

Stefan-Titka

Za měsíc tu máme Muse na prvním regulérním koncertě v České republice, tak proč si nepřipomenout desítku jejich nejzdařilejších klipů. Že jste to vy, přihodíme na závěr i jeden takový bizárek.

1. Uno

Tady to všechno začalo. Úplně první videoklip britské kapely Muse z debutového alba Showbiz z roku 1999. Trochu existenciální melodrama o hledání těch „správných dveří“, kde se vyjukaní mladíci, kteří budou za pár let vyprodávat stadióny, hledají jak hudebně, tak vizuálně. A jestli si myslíte, že je frontman kapely Matthew Bellamy dlouhodobě minimálně na hranici anorexie, zírejte na jeho o třináct let mladší verzi.
Mimochodem, v nedávném twitter chatu s fanoušky u příležitosti vydání posledního alba Bellamy na otázku: "Čeho za svou kariéru litujete nejvíc"? odpověděl takto: "Videoklipu k Uno. Měl jsem na sobě hrozný Vegas triko.“ Zas tak špatný nebylo, nebo…?

 

2. Plug in Baby

Když se řekne Muse, musí automaticky naskočit kytarový riff z Plug in Baby. Jedna z nejsnázeji rozpoznatelných písní této kapely začínala úplně původně o poznání klidněji. Bellamy ji totiž psal jako baladu pro piano. Když se zaposloucháte do jejího textu o „zapomínání lásky“, dává to i docela smysl. Co smysl moc nedává, jsou ženy s chapadly místo nohou.

Jací jsou noví Muse? Koukněte na recenzi…
…a poslechněte si je v YouRadiu

 

3. Time Is Running Out

Takhle nějak si Muse představují zasedání NATO. Muži a ženy ve vojenských uniformách kolem kulatého stolu, pochodující unisono v nacvičené choreografii, ale i padající k zemi, zatímco uprostřed nich přímo na stole kapela naplno rockuje. Trochu v té jinak velmi realistické představě hapruje jen to, že všichni představitelé v uniformách jsou sexy a tancují ve spodním prádle.  Ale kdo by lpěl na detailech, když času je tak málo.

 

4. Bliss

Kromě toho, že se jedná o nejoblíbenější skladbu Matta Bellamyho z repertoáru Muse, mají tento klip obzvlášť rádi i všichni odpadlí fanoušci této kapely, kteří si zakonzervovali Muse jako performery jedné desky jménem Origin of Symmetry. Podle nich totiž úroveň Muse padá od té doby dolů stejně strmě jako Bellamy s červeným přelivem v tomto videu.

 

5. New Born

Tenhle song by tu nesměl chybět, i kdyby klip k němu sestával jen z černé obrazovky. Něžné intro na piano, které se z ničeho nic zlomí do špinavého kytarového riffu, naléhavý Bellamyho hlas nebo kytarové čáry při sólu – to vše dělá z New Born ikonický track, který si jen tak s ničím nespletete. Text je údajně inspirovaný filmem Matrix, což možná vysvětluje indickou holčičku v klipu.

 

6. Knights of Cydonia

Filmový pastiš, kam chlapci naroubovali všechno od westernových přestřelek, kung-fu, až po holografické modely a sličné panny na jednorožcích. Tahle šestiminutová šílenost patří mezi nejvýraznější tracky z alba Black Holes and Revelations a její live verze, kterou otevírali Muse legendární dvojkoncert na stadiónu ve Wembley v roce 2007, patří mezi ultimátní důkazy toho, proč jsou Muse dnes tam, kde jsou. „No one´s gonna take me alive, time has come to make things right!“

 

7. Uprising

Vzpoura plyše! Muse byli v textech odjakživa aktivisty, revolucionáři a vizionáři (podle obliby si můžete dosadit před každý titul slůvko rádoby). V klipu k Uprising to nicméně nejsou lidé, ale plyšoví medvědi, kteří revoltují, boří domy a ničí dráty vysokého napětí, zatímco kapela korzuje na korbě dodávky ulicemi modelářského města s písní na rtech.

8. Undisclosed Desires

Jako písnička možná diskutabilní výběr mezi Top čehokoliv, po vizuální stránce je to ale bezpochyby velká paráda plná nápaditých detailů. Kde začít?
Kabel od reprobedny zapojovaný do boty, kytary rotující v zásobníku, bedny a bicí na kolejích, neony rozeseté po zemi, tančící černoška oblečená do pestrobarevného střapatého čehosi? To si nevymyslíte. Vizáží tu sice je Matt Bellamy někdě mezi Freddie Mercurym a Michalem Davidem (klávesová kytara!), ale funguje to.

9. Madness

Kdybyste náhodou nevěděli, co dělali Muse během londýnských nepokojů loni v srpnu, tak zjevně natáčeli v metru klip. Ukázalo se ale, že rozzuřený dav anarchistů, který si to rozdává s hordou těžkooděnců, natolik výrazně narušil natáčení, že se dostal i do výsledného dílka k písni z posledního alba The 2nd Law. Kupodivu to onu obyčejnou lovestory dobře doplňuje a neuškodí ani Bellamyho skvěle vygradovaný zpěv.  

10. Uprising po italsku

Jak to dopadá, když kapelu typu Muse televize tlačí do trapného estrádního playbacku, proti kterému muzikanti protestují? Sabotují ho a udělají z výstupu přesně to, co televize chce: trapný estrádní playback. 
O tom se na vlastní kůži přesvědčila italská televize, kde jim kapela „živě zahrála“ ve velmi netypickém složení: frontman kapely Matthew Bellamy za bicími, basák Chris Wolstenholme na kytaru a bubeník Dominic Howard s basovou kytarou přes rameno v čele jako zpěvák. Nejlepší na tom je, samozřejmě kromě mimózních kreací Bellamyho za bicími, že nikdo ve studiu tuhle hudební travestii očividně neodhalil.

 

Témata:,