Top 10 kreslených večerníčků. Hlasujte, který máte nejradši

martinsvoboda

Večerníček je lišácky vymyšlené oficiální zakončení dne, které si děti měly po vzoru Pavlovova reflexu spojit se spánkem a bylo je tak snadnější dostat do postele. Vážně chytré! A protože Jiří Šalamoun, autor jedné z nejlepších večerních pohádek o Maxipsu Fíkovi, slaví v dubnu 80 let (a na jeho výstavu se můžete jít podívat do pražského Hollaru), připomeneme si dnes pár nejznámějších kousků. Který je váš nejoblíbenější? Dejte nám vědět!

#anketa#

10. Broučci

Večerníček na motivy Jana Karafiáta je dnes už klasika. Kniha se dočkala několika seriálových rozšíření, to původní z konce šedesátých let, které se pyšnilo hlasy jmen jako František Filipovský, Karel Höger, Jiřina Bohdalová nebo Jaroslav Marvan, ale nepochybně patří mezi nejznámější a děti na něm vyrůstají dodnes.

9. Kocour Mikeš

Musíme zmínit i něco od Josefa Lady, jinak by to nešlo! Kocour Mikeš oživený hlasem Karla Högera celkem věrně adaptuje knižní předlohu a bere nás na cestu s mluvícím kocourem, který oživuje hrusické dětství samotného Lady, čímž už jde dnes v podstatě o historii. Naše Večerníčky se často odehrávají buď v úplném bezčasí, nebo se obracejí do minulosti, což je samozřejmě zapříčiněno neutěšenou dobou, ve které vznikaly.

8. Rákosníček

Je to trochu znepokojivé připustit si to nahlas, ale jedním z lidí, kteří formovali naše dětství, je právě Jiřina Bohdalová. Její hlas provázel i tohohle podivného skřítka, který zažíval ve své pohádkové zemi archaická dobrodružství. V režii Zdeňka Smetany vzniklo množství podobných seriálů.

7. O loupežníku Rumcajsovi

Večerníček podle předlohy Václava Čtvrtka v režii Ladislava Špačka o českém Robinu Hoodovi, který buržoazii bral a dělníkům dával. Ne že by byl Rumcajs – na rozdíl od Krkonošských pohádek – nějaká šílená dobová agitka, záměr jeho „přesahu“ se ale neskrývá příliš hluboko. Zpracován byl naštěstí natolik bezelstně, že to lze v podstatě ignorovat – a knížepán byl beztak zmetek, tak si to zaslouží.

6. Povídání o pejskovi a kočičce

Karel Höger nebyl soudruhy příliš oblíben, proto ho často uklízeli k dětské tvorbě. I proto se s jeho hlasem setkáme v doprovodu mnoha večerníčků. Jedním z nejznámějších je už jeden z těch prvních – adaptace Pejska a kočičky bratrů Čapkových z roku 1950.

5. Mach a Šebestová

Kultovní Večerníček Miloše Macourka s komentářem Petra Nárožného se konečně odehrává v současnosti, ačkoliv samozřejmě velmi nekonkrétní a rozestřené. O zábavu se tu naštěstí postaralo kouzelné sluchátko, které si nepochybně zoufale přálo každé malé dítě. Macourek si nedal pokoj a sérii prodlužoval až k hranému filmu, jenž se stal jedním z nejhůře přijatých tuzemských snímků. Původní seriál to ale nezkazilo.

4. Bob a Bobek – králíci z klobouku

Josef Dvořák to s námi taky uměl. Bob a Bobek režiséra Václava Bedřicha nabídl vcelku moderní formát – minimalistickou stylizaci, komplikovanější slovní hříčky a představuje tak to inteligentnější, na co se děti mohly dívat. Za zmínku stojí samozřejmě i výborná a hravá hudba Petra Skoumala a výtvarná zkratka jednoho z nejlepších karikaturistů Vladimíra Jiránka, jenž je autorem postaviček.

3. Pohádky z mechu a kapradí

Trochu povinnost. Opět spolupráce Zdeňka Smetany a Jiřiny Bohdalové, tentokrát v nesmrtelné variaci v příbězích Křemílka a Vochomůrky z perníkové chaloupky. Tihle dva skřítci, jejichž příběhy uvázela krásná hudba Jaroslava Celby, nám mohli sotva uniknout a už od premiéry na konci šedesátých let se stali trvalkou. Já se kvůli nim trochu bál povidel, která jim jednou málem zlikvidovala barák, ale to už je dávno odpuštěno.

2. Maxipes Fík

Opět Václav Bedřich s Josefem Dvořákem a opět chytrý, sympatický večerníček, který rozehrál trochu jinou hru než jeho souputníci. Mluvící bernardýn Fík poznává lidský svět a diví se, co že to děláme za divné věci. Příběh zajíce a myslivce na začátku navíc Večerníčku vlastně dodává další nový příběh, děti toho za deset minut tedy stihnou docela hodně. Jiří Šalamoun, autor postav, slaví v dubnu 80. narozeniny. Petr Skoumal, autor výtečné hudby, bohužel loni v září zemřel.

1. Krtek

Co naplat, Maxipes Fík možná slaví, všichni ale víme, kdo je tu největší celebrita. Po čertech roztomilý krtek se stal kultem přesahujícím naše hranice, podíval se do vesmíru a náš prezident ho řešil s Číňany radši než politiku. Mimochodem, v Číně má slušnou fanouškovskou základnu a chystají tam o něm film. My už na něj dnes pohlížíme jako na něco až příliš zprofanovaného, ale přece jenom… bylo to s ním fajn.