Toxique nadělovali, nejen hudbu


Skupina Toxique byla na svém vánočním koncertě v klubu Roxy velmi štědrá. Perníčky, župan i třeba boty. Ten, na koho se nic nedostalo, se mohl spokojit s kvalitním hudebním vystoupením. Jaká jiná skupina hraje ve vlastnoručně přivezeném obýváku a má zpěvačku, která si přímo na pódiu pětkrát za večer vymění kostým?

Tahle pražská partička má prostě něco do sebe. Snad se to dá nazvat charisma. Každopádně předvádí vyvážený zvuk a zábavná vystoupení. Zaškatulkovat její hudbu do jednoho žánru je složité. Jsou v ní prvky popu, jazzu, moderního soulu i rocku. Většina členů absolvovala Ježkovu hudební konzervatoř.

Také včera dorazila kapela Toxique do Roxy v plné výbavě, tj. s celým svým retro pokojíčkem. Jak už jsme z jejich koncertů zvyklí, bez staré sedačky, ještě starší lampy, telefonu a dalších menších nezbytností nedají ani ránu. Včerejší „toxický obývák“ navíc vánočně vyzdobili, samozřejmě nechyběl stromek ani vánoční ozdoby. Aby ne, vždyť podtitul koncertu byl „velká vánoční nadílka“. A Toxique opravdu nadělovali.

Není tajemstvím, že jejich kvalita roste a padá s výkonem zpěvačky Kláry Vytiskové. Ta měla svůj den! Smyslně se vlnila, skákala i ležela na pohovce, volala Ježíšovi a měnila kostýmy. Že v jedné pomalé písni trochu pomotala slova, jí všichni odpustili. Její hlas je opravdu výjimečný, naše dosavadní Slavice by se mohly na bidýlcích asi povážlivě otřást.

Toxique začali hrát pozdě, ale čekání se tentokrát vážně vyplatilo. Na pódium vstoupili – jak jinak? – připravenou scénkou. Písničky střídali s rozdáváním dárků. A že jich nebylo málo. Pokud jste se dobře jmenovali a včas se přihlásili, mohli jste si nějaký dáreček odnést. Byl tu i jeden speciální pro Popelky  – kozačky, prý ve velikosti 35. Klára také nechala kolovat mísu s vánočními perníčky.

Večer plynule gradoval až do konce, kdy zazněl prozatím největší hit skupiny Two sides, tentokrát v trochu pozměněné, o poznání rockovější verzi. Při ní Klára nejvíc připomínala Gwen Stefani. Po skončení Two sides se Toxique nenechali dlouho přemlouvat a přidali ještě jeden song.

Two sides – oficiální video

Koncert měl to, co by měl správný klubový koncert mít: dobrou hudbu a hlavně atmosféru. Půl hvězdičky při hodnocení si obligátně nechám v záloze. A taky bych chtěla ty boty, to víte, ženská…

Toxique – velká vánoční nadílka
2. 12. 2008, Roxy/Experimentální prostor, Praha

Témata:,