Toxique pouští beaty pro odrůstající děti

Jana-Moravcova

Krátké, svižné, afektované a stylové. Toxique v čele s frontmankou Klárou Vytiskovou vydávají po roce a půl desku, která jde přísně s dobou a osloví především mladé, roztančené publikum. Tips For Grown Up Kids je bláznivé jako Klára Vytisková sama, daleko zajímavější jsou ale na albu momenty, ve kterých Toxique stáhnou beaty a ukážou, že za nástroji stojí lidé, nikoliv mašiny.    

Po obýváku s telefonem (deska I Love My Sofa) a geometrických vzorech s futuristickou image alba Outlet People se Toxique mění ve tak trochu kybernetickou barevnou zahrádku.

S příchodem jara vydávají desku Tips For Grown Up Kids, která po žánrových kolážích předchozích desek stříká do všech stran rozjařený elektropop. Klára Vytisková a spol. na novince sází všechno více méně na jednu kartu, která hraje pro ty, kteří nejraději ze všeho tančí.

Že může být vítězná, ukazuje i chytlavýprvní singl Toxique Girls, kde si „zarapovala“ i Ewa Farna. Ostatně, jak vypadá mejdan, který frčí, jste se mohli přesvědčit před několika dny na křtu desky v Lucerna Music Baru na vlastní uši i oči.

Klára Vytisková se převlékala do jednoho oblečku za druhým a neúnavně diktovala party náladu. Že vás takové koncerty dávno nudí? Že už nejste děti, které chtějí od rána do večera pařit? Zkuste dát novým Toxique šanci. Jejich nálada je docela nakažlivá, ať už jde o zmiňovaný song Toxique Girls, Follow My Lead nebo Dancing In the Night.

Nejzajímavější jsou ale Toxique ve chvíli, kde se zklidní. Mysleli jste si, že Klára Vytisková není pro samou show schopná zazpívat normálně, bez afektu?
Waiting For Twilight s Mikolášem Růžičkou (Republic of Two) je v tomhle směru příjemné překvapí. Kombinace chrapláku s naléhavým hlasem Růžičky plus klidná, ale pulzující kapela ála Hurts je silná a ukazuje cestu, již Toxique sice ještě příliš neprozkoumali, ale – jak vidno – nemusel by to být špatný směr. Ubrat manýry, přidat na hudební i výrazové uvěřitelnosti. Vytisková i celá její kapela, složená ze skvělých muzikantů, na to má.

Toxique feat. Mikoláš Růžička: Waiting For Twilight

Odlišnou tvář Toxique nabízí i skladba Mum. Ambientní poloha se zvuky rozbíjejícího se skla a roztodivnými efekty, bez nástrojů. Příjemné zpestření, které stejně jako Waiting For Twilight stojí nohama na zemi.

Toxique si nikdy nehráli na hyperalternativní kapelu, takže zvuk novinky, nejtanečnější ze všech tří desek, je pro ně pochopitelný krok a možnost, jak rozšířit fanouškovskou základnu. Kapele by však neškodilo, kdyby desku produkoval někdo zvenku; možná by pak intro Toxique Girls neznělo úplně stejně jako některé skladby na novince jazzpopového Lanuga, v němž mimo jiné figurují kytarista a klávesák Toxique Patrick Karpentski a Viliam Béreš.

Toxique - Tips For Grown Up KidsI tak je ale Tips For Grown Up Kids ympatická taneční deska s řadou momentů, jež Toxique posouvají nad pásmo bezduchých tancovaček. Upřímně řečeno, na Toxique se teď tancuje líp než kdykoliv dřív.

Toxique – Tips for Grown Up Kids
Vydavatelství: Toxique Music
Seznam skladeb: Happy New Fear, Toxique Girls, Follow My Lead, Dream, Turn Me On, Got To Go, Dancing In the Night, Waiting For Twilight, Mum

Témata:,
swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit