V Německu bude řidiče uklidňovat Mozart. U nás vládne Nedvěd

matoush

Spolkový ministr dopravy Peter Ramsauer přišel s netradičním nápadem, jak snížit nehodovost na německých dálnicích. Sám pro řidiče nahrál část Mozartova klavírního koncertu. Co si od toho slibuje? Mistrova hudba má řidiče uklidnit. Protože od našich politiků podobnou invenci čekat nelze, vybrali jsme v dnešním Šrumci hity, které vás za volantem podle naší zkušenosti stoprocentně uklidní. Ale pozor, mohou dokonce uspat.

Jak spolehlivě poznáte ukolébavku? Pokud nevíte, pusťte si Alone in Kyoto od Air. Je tak trochu monotónní a ozývá se v ní moře, které šumí ještě dlouho potom, co dozní asijské klapání.

Slušně uspávací začátek má i Lonely Day od System Of a Down. Do auta na uklidnění ji můžeme s klidem doporučit. I kdyby se vám při startu klížila očka, refrén vás stoprocentně probudí.

Skvělá česká verze skladby Don´t Bogart That Joint – Pojď stoupat jak dým v podání Pavla Bobka byla jednu dobu hitem všech country rádií. Klidná, velmi klidná až, ehm, zkouřená písnička navíc svádí k prodlužování posledních hlásek, což může být legrační třeba u táboráku. Chvilku – pro uklidnění – je to fajn i v autě, ovšem celé tři minuty houpavé písničky za volantem nedoporučujeme.

http://www.youtube.com/watch?v=kTiNl0P8ZXk

Jako zklidňovač zpravidla dobře funguje i britská triphopová kapela Morcheeba. Co nezvládne psychedelický spodek, o to se stoprocentně postarají vzdušené vokály skladby Slow Down. Houpavé melodie a rytmus tak akorát k vyvolání mikrospánku. Jestli si to někdy pustíte za volantem před noční cestou, je to skoro obecné ohrožení.

http://www.youtube.com/watch?v=sxnuCZFyp44&feature=related

Dobře, až doteď jste mohli mít pocit, že vás obelháváme, protože žádná z výše uvedených písní vás do limbu nepřivede. Napravíme to. Přivádíme krále ukolébavek. František Nedvěd a jeho kousek Řemeslo má jistojistě na svědomí více nočních nehod než ziskuchtiví dopravci a Morcheeba dohromady. Představa, že sedím za volantem, je půlnoc, jsem unavený a v rádiu začnou hrát toto, je doslova smrtící.