V Turecku do klubu? Dřív než v jednu ráno nevyrážejte


Pít panáky Becherovky Lemond v restauracích a barech po republice se v minulých týdnech vyplatilo. Patnáct výherců soutěže Vyraž do klubu s Becherovkou Lemond, kteří neváhali a využili možnosti zapojit se odměnou za zakoupené drinky do internetové soutěže, si minulý týden zkusilo noční život v Istanbulu. Jak to v tureckých klubech vypadá?

Je půl jedné ráno. V úzkých uličkách centra Istanbulu skoro neprojdeme. Je ještě docela teplo, kolem nás tak proudí davy holek na jehlových podpatcích a v sexy topech, zavěšené do fešných Turků. Před klubem Babylon  Lounge, jejž najdete na ulici Sehbender, nekompromisně hlídkují dva svalnatí vyhazovači. Bez lístku (i na DJ – tentokrát hrál Andy Votel – po koncertě zaplatíte 20 lir, tedy zhruba deset euro) vás dovnitř nepustí, stejně tak dopadnete, když chcete uvnitř kouřit. Což je ostatně jedna z nejsympatičtějších věcí na místní klubové scéně – většina prostor je striktně nekuřáckých. V klubu ovšem zatím příliš lidí není. Dozvídáme se to, co jsme tušili: Před jednou ráno se v Turecku ve velkém nepaří.
DJ Andy Votel v Babylonu
Zdi Babylonu jsou vyvedeny v cihlově-kamenném stylu, jeden bar najdete v přízemí, druhý pak na kovovém balkónku, ze kterého je dobrý výhled na pódium. Vedle křídla Petrof (večer tady hrál jazzový kvartet) stojí zmiňovaný  Andy, který za pomocí gramofonů a nezbytného maca pouští pro středoevropany docela zábavný mix arabských melodií, elektroniky a šedesátek. Parket se pomalu zaplňuje, do dvou do rána je plno. "Já mám ale radši triphop, třeba Massive Attack," říká mi archeolog Imer, který do klubu jen tak, na blind, přišel s kamarádem Izmirem, jenž studuje ekonomii. Ten zase preferuje techno.

Chcete redbull? Máte ho mít – s vodkou
Techna a vůbec všech dalších tanečních stylů by si hoši dosyta užili v klubu Crystal, kam se po druhé hodině přesouváme my. Crystal je populární místo srazů místní smetánky, údajně nejvíc "sexy klub" ve městě. Tak trošku připomíná pražský Duplex na Václavském náměstí v Praze v dobách jeho největší slávy. Chodí se sem v tak šik oblečení, které stejně nikdy netrefíte, protože v obchodě, kde byste ho pořídili, jste nikdy před tím nebyli. Dívky křivek modelek sem i ve čtyři ránu vozí limuzíny, na zahradě, kterou vyhřívají speciální sloupy, se pijí drinky za patnáct a víc euro jako na běžícím pásu.

Byl to skvělý zážitek…
V klubu běží na plné pecky stroboskop a když si objednáte redbulla, automaticky vám ho nalijí do vodky. Za gramofony rozjíždí místní DJ další techno set, okolo něj poskakují tanečnice. Kdo si nelebedí v přítmí některého ze zákoutí na jedné z kožených sedaček, ten tancuje. Anebo hledá někoho, s kým stráví zbytek noci a rána – na pohlaví nezáleží.
Crystal je klub, kam by se – na rozdíl od Babylonu, který tak trošku připomíná Palác Akropolis na pražském Žižkově – student o víkendu asi jen tak pobavit nešel. Pro účastníky zájezdu s Becherovkou Lemond byla návštěva podniku, který leží pod mostem spojujícím asijskou a evropskou část Istanbulu, každopádně minimálně nevšední zkušenost.

"Bylo to skvělý, tancovat do rána. Takovou věc člověk doma jen tak nezažije," říkají svorně Kristýna a Tereza, sestry-Brňačky. Cestu do Istanbulu vyhrály obě, ani jedna navíc ještě nikdy v životě neletěla letadlem. Specifický zážitek byl výlet do Turecka i pro Jara, dýdžeje z Trenčína. Ten byl zvědavý hlavně na styl hudby, který se v místních klubech hraje. "Mám radši funk, který ani jeden dýdžej nechtěl hrát," směje se. "Ale kluby jsou to dobré," dodává. Na turecko-rockové rytmy si naopak s chutí zatancoval webový designér Jakub z Prahy: "Je to super zážitek. A navíc to jídlo," pochvaloval si čerstvý kebab z ulice.

– Do soutěže s Becherovkou Lemond se zapojilo téměř 700 barů a restaurací, kde jste mohli získat soutěžní pásku za vypité panáky
– Poměr zapojených hracích pásků a lidí, kteří se zúčastnili – tedy získali pásek a doma se pak zúčastnili internetové hry – byl 7 %.

Podívejte se na fotky z Babylonu a Crystalu