Vánoční skladby, které nikdy neměly vzniknout

matoush

Není to tak dlouho, co jsme psali o tom, že nejotravnější vánoční písnička je All I Want for Christmas od Mariah Carey. Ano, hrají ji tak často, že všem kromě autorů playlistů v obchoďácích musí lézt na nervy. Chceme ale být spravedliví, a tak jsme do dnešního Šrumce vybrali takové adventní vypalovačky, že všechno od paní Carey je proti tomu rajská hudba.

Vánoce hrajou gloria

Začněme s kapříkem z domácího rybníku. Těžko říct, jak moc někdo ublížit Petru Kotvaldovi, že dal dohromady tu nejvlezlejší českou předvánoční odrhovačku minulého století Vánoce Hrajou Gloria. Karaoke podklad (aby si to lidičky zapamatovali) i rolničky (aby byla pořádná vánoční atmoška), to bychom ještě unesli. Ale opravdu nemohl někdo vymyslet text, díky kterému by Petr Kotvald nezněl jako chudý, ale o to sexuchtivější studentík gymnázia, kterého pustili rodiče slavit svátky s atraktivní spolužačkou?

http://www.youtube.com/watch?v=IW5SL2lsUUA

I Saw Mommy Kissing Santa Claus

Vánoce a fyzická láska dohromady prostě nejdou. To dokazuje i bezmála devětapadesát let stará vánoční píseň I Saw Mommy Kissing Santa Claus. V tomto případě je celá věc o to horší, že akt je zde zobrazen dětskýma očima.
Chlapeček s hlasem o dost dětštějším, než má Justin Bieber, tu vypravuje, jak viděl maminku líbat se se Santa Clausem. Že dítě vidělo břichatého starce, jak dává matce pusu? Dobře. Horší je ale to, že s největší pravděpodobností se jedná o hrátky mezi rodiči dítěte (kteří se ani neujistí, že potomek skutečně spí).

http://www.youtube.com/watch?v=FBK5QqCvyMs

Daddy Please Don’t Get Drunk On Christmas

Pojďme si dát do nového roku předsevzetí: nebudeme poslouchat písně, kde děti sledují milostné dovádění svých rodičů, a už vůbec ne písně, kde se dospělí vydávají za děti. Oboje je podobně zvrácené. Pokud nevěříte, podívejte se na některou verzi vánoční písně Daddy, Please Don’t Get Drunk This Christmas. Až uvidíte ty důstojné pány, jak křepčí: “Už je mi osm, vidíš,” budete mít sami chuť dát si panáka.

 

The Christmas Shoes

Nyní přichází nejčistší ukázka toho, jak nemá vypadat vánoční píseň. Jak nemá vypadat žádná píseň. Ani scénář k té nejhloupější telenovele. Přesto se v roce 2000 zrodil antikrist dobrého vkusu a o dva roky později ho následal nejčernější sen milovníka kinematografie. Tento zabiják každého, kdo dokáže alespoň na okamžik odložit patos, se jmenuje The Christmas Shoes.
Původně píseň křesťanské skupiny NewSong vypráví příběh chlapce, který na Vánoce shání boty pro svou umírající matku, protože se ještě dnes má setkat s Ježíšem (kompletní text si přečtěte tady), se později stala námětem televizního filmu.
Autor tohoto článku opravdu není necitlivý, není ani zahořklý. Prostě jenom nemá rád kýč.

Není ta Mariah Carey nakonec ještě docela dobrá?

Na závěr jedno přání hezkých Vánoc. Nejsme pro komolení koled ani pro jejich prozpěvování mimo advent, ale tohle nám přijde docela zábavné. Jak to dopadne, když norská kapela, která si udělala jméno na mlácení do spotřebičů, předělá českou koledu?