Východoněmecká Stasi měla na mušce i Michaela Jacksona

Lubos-Prochazka

Tajná východoněmecká policie Stasi měla na mušce také nedávno zesnulého zpěváka Michaela Jacksona (+50). Důvodem byl koncert, který u berlínské zdi uspořádal v roce 1988, rok a půl před pádem bariéry. Píše to dnešní německý deník Bild.

Michael JacksonStasi se prý obávala možných nepokojů a také toho, že se mladí Němci z východu pokusí proniknout do zakázané zóny u Braniborské brány, aby poslouchali Jacksonův koncert, který se měl konat na druhé straně zdi, píše se  archivech tajné policie.  
"Někteří mladí lidé se při této příležitosti chtějí střetnout s policií," uvádí se dál ve zprávě Stasi ze 4. května 1988, kde jsou jmenovitě uvedeni někteří z podezřelých. Tajná služba v té době uvažovala o tom, že umožní mládeži koncert sledovat na stadionu. Tam měl být přenášen na obří obrazovku, ale s dvouminutových zpožděním, aby bylo možnovysílání přerušit v případě "politické provokace" Západu. V takovém případě byla tajná policie připravena přímý přenos nahradit záznamem z jiného Jacksonova koncertu.  Nakonec Stasi od svého plánu upustila a policie brutálně rozehnala dav mladých lidí, kteří se u zdi onoho 19. června 1988 sešli. (lbp)

Témata:,