Výhledy 2015: 18 zahraničních desek, na které se těšíme

ondrejbambas

Ahoj v novém roce! Vezměte si dalekohled a pusťte se s námi do výhledů. Kdo letošní rok vydá album, na koho se těšíme? Tady je naše patnáctka, včetně nejsté Adele, jisé Madonny nebo nepředvídatelného Kanye Westa. Na kterou desku se letos těšíte vy?

Adele

O novém albu zpěvačky Adele, které se jako zázrakem daří držet stranou bulváru (a když ten si něco dovolí, Adele rázně zasáhne), se spekuluje několik měsíců. Sama zpěvačka o něm až na jednu mnohoznačnou fotografii na Instagramu mlčí, tudíž jestli je možné brát vážně externí zdroje, jedním ze spolupracovníků by měl být Damon Albarn. Naopak ze seznamu Adele vyškrtla Phila Collinse, jenž to špatně nesl. Prozatím poslední album 21 Adele vydala v roce 2011, pak ještě zazářila v titulní písničky bondovky Skyfall.

Björk

Na podzim se začal v kinech promítat snímek Biophilia Live. Islandská zpěvačka Björk se ovšem londýnské premiéry nezúčastnila z důvodu natáčení své doposud nepojmenované novinky. Na ní pracuje i jeden z oceňovaných umělců roku 2014 Arca. Poslední album Biophilia bylo součástí multimediálního projektu a jak je u Björk dobrým zvykem, ani novinka nezůstane ušetřena experimentálních zvuků a neortodoxních postupů. 

Coldplay

Album Ghost Stories z roku 2014 se Coldplay povedlo, zajímavým přídavkem pro skalní fanoušky bylo i podzimní DVD Ghost Stories Live 2014, kde Chris Martin a spol. znějí přesně tak, jako když jste si říkali,  jaké by to bylo, kdyby hráli u vás v obýváku – anebo v klubu pro pár set lidí. Aktuálně se Coldplay pyšní songem Miracles pro film Angeliny Jolie Nezlomný, ovšem Martin v rozhovoru nedávno prozradil, že na rok 2015 chystá kapela další řadovku A Head Full Of Dreams. Znít má jako příběhy o Harry Potterovi (zpráva) a prý se může stát, že bude poslední.  

Faith No More

Doufáme, že na nové desce, kterou chystáme na rok 2015, nebudeme znít jako banda břichatých padesátníků, říkali rockeři Faith No More loni v září v rozhovoru pro Rolling Stone. O dva měsíce později vydali první song po sedmnácti letech, singl Motherfucker (poslechněte si ho), a jak se zdá, o břichatých chlápcích nemůže být ani řeč. Poslední album vyšlo Faith No More v roce 1997 pod názvem Album of the Year.

Kanye West, James Blake

Kanye West vydal poslední nahrávku Yeezus v roce 2013. Novinka zatím světlo světa nespatřila, už v září ale proběhl večírek, na němž Kanye nové písně přehrával. Od zprávy vypuštěné Theophilusem Londonem, jehož desku Vibes West produkoval, však žádnou skladbu nikdo neuveřejnil, Kanye tak ještě zřejmě nebude s výslednou podobou spokojen. Jedním z přizvaných hostů má být i James Blake, majitel ceny Mercury, který na svou rovněž velmi očekávanou novinku nedávno navnadil limitovaným singlem 200 Press (zpráva).

1. ledna se dostala ven ukázka z chystaného alba Kanye Westa. Hostuje Paul McCartney. 

Kendrick Lamar, Pusha T, Frank Ocean

Kendrickovi stačil jeden singl i, a už se mluvilo o skladbě roku. Pokračovatele good kid, m.A.A.d city sice z původního data vydání odsunul na neurčito, už teď je jasné, že půjde o velkou věc. To Pusha T zase uveřejnil video k singlu Lunch Money, který produkoval Kanye West. Podle rappera by podobně měla znít i celá deska King Push, připravená na jaro 2015. A návrat Franka Oceana je možná ještě očekávanější. Zatímco předešlí dva umělci se věnují více klasickému hip hopu, Frank cílí své R&B směrem k popu. Ukázka nazvaná Memrise, kterou Ocean publikoval na svém Tumblru, očekávání ještě zvýšila.

Madonna

Únik demonahrávek rozhodl o tom, že Madonna pošle fanouškům jako „vánoční dárek“ šest skladeb z připravené desky Rebel Heart (poslechněte si je). Té se fanoušci oficiálně dočkají 10. března a bude obsahovat písně z produkce DiplaAviciiho nebo Ryana Teddera. Podle zveřejněných ukázek jsou podkresy sestavené hlavně z elektronického základu. 

Muse

Devonské Trio Muse nahrává nové LP ve Vancouveru s pruducentem AC/DC Robertem Langem (zpráva). Prostřednictvím sociálních sítí Muse teasují své fanoušky a novinka je v očekávání přesně před letní festivalovou sezónu. Glastonbury, Coachella, Sziget…? Pokud se vydají na turné, tyto místa by v jejich seznamu neměla chybět. 

Radiohead

Že se něco kuchtí u Radiohead, to se také už nějakou dobu ví. Poté, co si jednotliví členové stihli nahrát vlastní věci – ať to byla torrentová deska Tomorrow’s Modern Boxes Thoma Yorkea (recenze) nebo druhá zpívaná sólovka bubeníka Phila Selwaye – by měla kapela ve studiu nahrávat nový materiál. Jelikož jsou ale Radiohead se svými prohlášeními tajemní jak hrad v Karpatech, termín nové desky je ve hvězdách. Případně za zdmi karpatského hradu. 

Red Hot Chili Peppers

Po čtyřech letech od alba I´m With You (recenze) by měli přijít s novinkou i Red Hot Chili Peppers. Na novince pracují s neznámým producentem, který má prý kapelu posunout k novému stylu práce, respektive novému zvuku. Kapela si však zároveň chce uchovat dlouholetý rukopisu, k němuž přispíval pravidelně i producent Rick Rubin. Jeho účast ovšem tentokrát potvrzena nebyla. Takhle hráli RHCP v Praze.

Tool

Maynard James Keenan se v posledních letech věnoval vinařství a svým projektům Puscifer a A Perfect Circle víc než dost, nyní je třeba vrátit se k domovské formaci Tool. Kvůli soudním sporům se nahrávání protáhlo, album by ale podle všeho mělo být venku v roce 2015. Poslední deska 10,000 Days vyšla před téměř devíti lety, ve stejném roce, kdy kapela zaítala do Prahy.

U2

Irští veteráni U2 ohlásili nadcházející turné, ovšem Česká republika v něm opět chybí. Protože se ale po dlouhé době navrací do uzavřených hal a evropskou část s koncerty v deseti městech rozprostřeli do téměř tří měsíců, mohla by se Praha na seznamu ještě objevit… (Mimochodem, kdo si pamatuje koncert v roce 1997 na Strahově?) Do té doby by mělo vzniknout i další album Songs of Experience, kterým by U2 rádi navázali na Songs Of Innocence (recenze). 

Years & Years, Raury, Rae Morris

V minulé talentové anketě BBC Sound Of 2014 uspěli Sam Smith a zpěvačky Ella Eyre a Banks. Pro nadcházející rok se v niminační listině objevují například elektroničtí Years & Years, atlantský trubadúr Raury nebo mladá zpěvačka Rae Morris. Od ní se alba dočkáme již v druhé půlce ledna, už teď jsme ale zvědaví také na zbytek interpretů nominační listiny. 

Témata:, ,